Najbolji manji gradovi u svetu u 2021.
Popularni njujorški magazin o putovanjima Conde Nast Traveler svake godine dodeljuje nagrade čitalaca – Readers’ Choice Awards, u raznim kategorijama. Nedavno su objavljene liste za 2021, među njima i lista 10 najboljih manjih gradova na svetu. Reč je o gradićima sa posebnom atmosferom, istorijskim znamenitostima, posebnim prirodnim lepotama, autentičnom lokalnim gastronomskom ponudom.
Na desetom mestu našao se Kralendajk, glavni grad holandskog karipskog ostrva Boner. Živopisni gradić, čije ime na holandskom znači „koralni greben“, poznat je po najstarijem morskom rezervatu na svetu, Nacionalnom morskom parku Boner, koji duž obale ima više od 85 mesta za ronjenje, kao i po Prirodnjačkom muzeju Boner koji ima impresivnu kolekciju školjki, korala i lokalnih artefakata. Kralendajk je turistima omiljen i zbog zanimljive karipske arhitekture, impresivne centralne ulice Kaja Grandi, pijace na kojoj se nude ostrvski proizvodi.
Galvej, u zapadnoj Irskoj, deveti na listi, poznat je univerzitetski i kulturni centar. Galvej ima prelepo gradsko jezgro sa prepoznatljivim kaldrmisanim ulicama, šarenim fasadama, mnoštvom kafea i barova. Vibrantan je, ima puno uličnih umetnika, a tradicionalna irska muzika može se čuti na svakom ćošku. U Galveju se tokom godine održava veliki broj popularnih i veoma posećenih festivala.
Na osmom mestu liste pozicionirao se Rejkjavik, prestonica Islanda. Rejkjavik ima živu kulturnu i dizajnersku scenu – tu su i moderni muzeji, vrhunski restorani, galerije, prodavnice, barovi i klubovi. Priroda Islanda je priča za sebe – Rejkjavik može da bude polazna tačka za razne obilaske, a u samom gradu možete videti nestvarno lepe lagune, termalne izvore, aktivne vulkane. U periodu od juna do avgusta dnevno svetlo je tu čak 21 sat, a vrhunac sezone u kom se najbolje može videti magična polarna svetlost je od septembra do marta.
Univerzitetski gradić Kembridž u Velikoj Britaniji nalazi se na sedmom mestu. U Kembridžu impresionira arhitektura – popločane ulice, veličanstvene zgrade, veliki broj zelenih površina. Možete popiti pivo u jednom od preko 100 gradskih pabova, ili istražiti sa svih strana veličanstvenu kapelu Kraljevskog koledža, ili uređene otvorene površine i bašte iza koledža na reci Kam (The Backs). One su poznate po svojim narcisima i krokusima u proleće i zadivljujućim pogledom na fakultete preko reke Kam. Možete obići i besplatan muzej Ficvilijam Univerziteta u kojem se nalaze dragocene kolekcije umetnosti i antikviteta ili Kettle’s Yard, jednu od najznačajnijih britanskih galerija savremene umetnosti. Turisti u Kembridžu uživaju i u vožnji kajakom po reci Kam, pikniku u nekom od brojnih parkova, u vožnji biciklom po gustoj mreži biciklističkih staza.
Šesti na listi najboljih manjih gradova je belgijski Briž. Neobičan evropski grad koji je poslužio kao scenografija za mnoge filmove, poznat je po kaldrmisanim ulicama i kanalima, a nazivaju ga – severnom Venecijom. Briž nudi jedinstvenu srednjevekovnu atmosferu i pogled na mnoge istorijske, arhitektonske i umetničke bisere. Najpoznatiji toponimi u Brižu su zgrada Hof Bladelin, muzej Groninge (Groeninge), koji sadrži sveobuhvatan pregled šest vekova flamanskog i belgijskog slikarstva i impresivni zvonik koji se uzdiže iznad gradskog trga.
Na visokom petom mestu liste najboljih gradova nalazi se Dubrovnik, biser Jadranske obale. Britanski pisac Džordž Bernard Šo, očaran ovim prelepim gradom, rekao je da u njega treba da dođu svi oni koji traže raj na zemlji. Dubrovnik je od 1979. godine na listi svetske baštine organizacije UNESCO, a posebnu popularnost među turistima stekao je nakon što su u njemu snimane neke scene serije Igra prestola.
Dubrovnik je poznat po Starom gradu i njegovim brojnim znamenitostima – tu su tvrđava Lovrijenac i dobro očuvane gradske zidine, centralno šetalište Stradun, crkva Svetog Vlaha, ostrvo Lokrum – na samo 15 minuta vožnje brodom. Na njemu se može uživati na prelepim plažama i u bujnoj vegetaciji, ali i obići ostaci nekadašnjeg benediktinskog manastira. Dubrovnik je uvek pun turista iz svih krajeva sveta, a posebno atraktivna letnja kulturna manifestacija – Dubrovačke letnje igre, pruža mogućnost da se u koncertima i pozorišnim predstavama uživa pod vedrim nebom.
Grad Siijena na severu Italije nalazi se na četvrtom mestu na listi. Ovde svi putevi vode do trga koji je izgrađen na raskrsnici tri glavna puta (Piazza del Campo), i koji je vekovima služio kao društveni centar grada. U Sijeni svakako treba obići gotsku gradsku većnicu iz 13. veka (Palazzo Pubblico) i toranj visok 102 metra koji se nalazi na glavnom trgu (Torre del Mangia). Sijena je poznata po gotičkoj arhitekturi, srednjovekovnim građevinama od cigle, živahnim ulicama. Ovde se mogu probati neka od najboljih vina u Italiji, a preporuka je i probati specijalitete toskanske kuhinje u nekom od lokalnih restorana i posebno – ričareli (ricciarelli), kolačić od badema koji potiče iz Sijene.
Rodno mesto kompozitora Mocarta, Salcburg, nalazi se na trećem mestu liste najboljih gradova. Grad je podeljen rekom Salcah na dva dela – srednjevekovne i barokne zgrade pešačkog Altštata (Starog grada) nalaze se na levoj obali, a na desnoj je Nojštat (Novi grad), sagrađen u 19. veku. U Mocartovom muzeju u Altštatu su izloženi instrumenti iz detinjstva slavnog kompozitora.
U Salcburgu se preporučuje poseta pivnici Brojštubl (Braustubl zu Mulln) najvećoj pivnici u Austriji, gde se pivo toči direktno iz drvenih buradi. Neizostavan je i obilazak tvrđave, crkve Svetog Petra, i ulice Getrajdegase (Getreidegasse) koja je i šoping centar i ulica sa mnogim autentičnim, tradicionalnim kafanama.
Vicešampion prestižne liste najboljih gradova na svetu (koja vam može pomoći da pronađete svoju omiljenu destinaciju ili se zainteresujete za neki od gradova) je prelepi San Sebastijan u Biskajskom zalivu. Ovo špansko letovalište poznato je po plažama uokvirenim prelepim šetalištem pored zaliva (Plaja de la Konča i Plaja de Ondareta), i svetski poznatim restoranima koje vode inovativni kuvari. U kaldrmisanom starom gradu San Sebastijana (Parte Vieja) nalaze se luksuzne prodavnice. Tu su i autentični lokalni barovi u kojima se mogu probati čuvena vina iz ove regije, i tapasi – jedinstveni španski specijaliteti – apetajzeri, odnosno zalogaji koji podrazumevaju mnogo toga – ukusne lokalne sireve i šunke, masline, plodove mora…
A na prvom mestu liste najboljih malih gradova na svetu našao se San Migel de Aljende (San Miguel de Allende), gradić severno od Meksiko Sitija, udaljen četiri sata vožnje.
San Migel je planinski grad poznat po španskoj kolonijalnoj arhitekturi i živopisnim fasadama. Stari deo grada nalazi se na listi svetske kulturne baštine organizacije UNESCO. Pored turista, grad pohode i mnogi umetnici, tu je i veliki broj digitalnih nomada. Ovde se mogu provesti sati u pretraživanju galerija i pop-up prodavnica u nekadašnjoj fabrici tekstila (Fabrica La Aurora) koja je postala dom lokalnih zanatlija. Impresivna arhitektura, popločane ulice, mnoge zanatske prodavnice, te restorani sa raznovrsnom ponudom čine ovaj meksički gradić šarmantnim i neodoljivim. Uz to, San Migel ima veoma bogatu kulturnu ponudu i veliki broj festivala koji se održavaju tokom čitave godine.
Fotografije za naslovni kolaž: Unsplash