U italijanskom gradu pod nazivom Tropea možete pojesti najbolji „smrdljivi sladoled“
Kada pričamo o poslasticama, smrdljivi sladoled ne zvuči kao nešto što biste voleli da čujete, ali to je poseban specijalitet grada koji se zove Tropea.
Jedan od najlepših italijanskih gradova pronaći ćete na jugu čizme u Kalabriji, piše Punkufer.hr.
Tropea je omiljeno odredište Italijana zbog spoja mora, sunca, umetnosti, kulture, gastronomije i gostoprimstva, a pre tri godine i zvanično je proglašena najlepšim malim gradom u Italiji.
Biser Tirenskog mora smestio se na rtu, između zaliva Đoja i Santa Eufemia.
Prepoznatljivi simbol grada je velika stena na kojoj se nalazi svetište Santa Maria del’Isola, no među vrednim arhitektonskim i kulturnim lepotama pronaći ćete i plemićke palate iz 18. i 19. veka zbog kojih Tropea nosi nadimak Mala Atina Kalabrije.
Tropea gleda na vulkan
Manastir posećuju i mnogi hodočasnici kako bi videli vizantijski portret Device Marije iz 12. veka, koja se prema legendi ukazala biskupu u Kalabriji i upozorila ga na potres.
Biskup je preneo poruku stanovnicima koji su izašli iz grada kako bi izbegli katastrofu koja se zaista i dogodila.
Do manastira i pogleda za pamćenje vode stepenice koje su uklesane u steni pre stotina godina.
Kad stignete na vrh, možete uživati u pogledima na vrt koji se nalazi sa zadnje strane crkve, a pogled će vam pucati i na obližnju plažu i na sam grad.
Ako pak imate dovoljno sreće, s visine možete tokom vedrog vremena videti čak i aktivni vulkan Stromboli.
Osim po arhitekturi, Tropea je poznata i po crvenom luku, za koji se smatra da su ga doneli Feničani pre 4000 godina. Još je Plinije Stariji hvalio lekovita svojstva tropejskog luka kao prirodnog leka za razne bolesti.
Luk je jedan od zaštitnih znakova
Cipolla rossa di Tropea Calabria zaštićena je i oznakom geografskog porekla. Lagan i sladak, ovaj crveni luk jede se svež, u salati, mariniran ili pripremljen na bezbroj načina.
Nekad je bio osnova svakog bakinog sofrita, aromatične mešavine luka, šargarepe i celera. Koristio se i za lečenje prehlade, kašlja i upale grla: glavica bi se prepolovila i ostavljala na noćnom ormariću, blizu kreveta.
Luk se koristio i za smanjivanje otekline i svraba u slučaju uboda insekta, ali i jeo za imunitet.
Crveni luk postao je neraskidiv simbol grada, a šefovi njegovi ambasadori. Kuvari ga dodaju gde god mogu, uključujući i u sladoled, koji je prava atrakcija.
Ukus i miris nisu suptilni, snažna aroma slatkog crvenog luka i te kako se oseti. Odvede li vas put u Tropeu, sladoled od luka možete probati u Đelateriji Tonino, ali nemojte propustiti i druge ukuse poput pistaća.
Ali u Kalabriji ovaj luk ćete najčešće pronaći na tanjirima za predjelo, posipan origanom, uz hleb, sir, masline i nduju – kobasicu koja se zahvaljujući mekoj teksturi fino razmazuje.
Izvor: Punkufer