U Hrvatsku dolazi godinama, a ova četiri mesta svima bi preporučila
Novinarka Emese Maczko, koja za Business Insider piše o putovanjima širom sveta, podelila je sa čitaocima svoja iskustva iz Hrvatske, u koju se vraća gotovo svake godine već tri decenije. Kako navodi, privukla ju je obala i izuzetno čisto more.
Hrvatsku opisuje kao destinaciju koja je, uprkos popularnosti, i dalje zadržala opuštenu atmosferu i osećaj autentičnosti. U tekstu je izdvojila četiri mesta koja, koja bi uvek preporučila, prenosi punkufer.hr.
Jedno od njih je ostrvo Lokrum, udaljeno svega petnaestak minuta vožnje brodom od Dubrovnika. Osim što je poznato kao lokacija snimanja serije „Igra prestola“, ostrvo nudi šetnju kroz vrtove benediktinskog manastira, kupanje u slanom jezeru, kao i neobičan prizor paunova koji slobodno šeću okolo.
„Ako ste ikada poželeli da sednete na Gvozdeni presto iz serije ‘Igra prestola’, preporučujem posetu ostrvu Lokrum, koje je u seriji predstavljalo grad Qarth. Na ostrvu se nalazi i mala izložba posvećena seriji, a čak i ako niste fan, na Lokrumu ima dovoljno sadržaja“, kaže novinarka.
Malo na Rab pa do Rastoka
Na Kvarneru posebno ističe ostrvo Rab, gde preporučuje šetnju uz more, dalje od gužvi.
„Iako mnogi turisti odlaze u Lopar zbog peščanih plaža, najradije provodim vreme uz mirniju šetnicu između Palita i grada Raba. To je mesto za jednostavne svakodnevne užitke – jutarnje trčanje, doručak s pogledom ili osvežavajuće kupanje. Tokom dana se tu kupaju porodice, skupljaju školjke i jedu sladoled. Uz šetnicu nižu se male uvale u hladu borova. Leto posebno volim da provodim uz zvuk cvrčaka, koji je za mene nerazdvojni deo hrvatskog leta“, otkriva Emese Maczko.
Među kopnenim lokacijama izdvojila je Rastoke, smeštene nedaleko od Plitvičkih jezera.
„Smeštene oko pola sata od Plitvičkih jezera, Rastoke su mnogo više od malog sela. Sa više od 20 vodopada na reci Slunjčici, starim vodenicama, bajkovitim vrtom i eko-muzejem, poseta ovom mestu deluje kao povratak u prošlost“, dodaje.
Imotski
Kao manje poznatu destinaciju navodi Imotski, grad smešten iznad Modrog jezera, koje kada presuši postaje fudbalsko igralište.
„Preporučujem da posetu započnete sa vidikovca na Modro jezero. Kada je vodostaj visok, ljudi se tu kupaju. Zanimljivo je da, kada jezero presuši, u njegovom koritu tradicionalno se igra fudbalska utakmica između ekipa nazvanih Vilenjaci i Vukodlaci. Vredi posetiti i tvrđavu Topana, kao i obližnje Crveno jezero, poznato po impresivnom pogledu.
Bez obzira gde u Hrvatskoj odete, sigurna sam da ćete poželeći da se vratite – ja to uvek činim“, zaključuje novinarka.

Letovanje u Hrvatskoj u bivšoj Jugoslaviji za vreme Tita je bilo za Srbe prelep doživljaj. Danas u Hrvatskoj divlja ustaštvo i to na javnim scenama, pozivaju na genocid nad preostalim Srbima u toj zemlji, Hrvatska sklapa vojni savez sa Albanijom i samoproglašenom republikom Kosovom sve usmereno protiv Srbije i Republike Srpske. Ko od Srba ide na hrvatsko primorje da letuje mora da je neuračunljiv ili preterano hrabar.
Realnost je mnogo drugačija od onoga što se čita po portalima. Mogu samo da preporučim da probate, pa da se sami uverite. Predlažem da krenete od Istre, ili Kvarnera, pa kada utvrdite da je sve suprotno od onoga što ste očekivali i čega se plašite, onda možete da pređete na Dalamciju. Ja sam se na Jadran vratio leta 2020. I od tada ne menjam destinaciju, ne samo za letovanje, nego i ga prolećna putovanja.
A onih 25000 Srba koji idu u Hrvatsku na sezonski rad,, jesu li oni neuračunljivi ili su samo pretjerano hrabri? Ili oboje, ili ništa od navedenog?
Baš idem svake godinr i nikada nisam doživeo neprijstnost.
Samo mazohisti vole da letuju tamo. Druziti se sa onima koji te mrze je cist mazohizam. Moze biti da to nekome zvuci kao ostra ocena ali na zalost okreni obrni tako je.
Jako lep komentar
Slažem se u potpynosti
Poslednjih 10 godina idem u Istru, u rano proleće i jesen po 5-6 dana(Rovinj, Novigrad, Poreč, Umag ili Portorož u Sloveniji.)U sezoni ne idem zbog gužvi i visokih cena.Nigde more i priroda ne miriše kao u Istri.Nikad problem nismo imali, često smo bili u prilici da sa meštanima komentarišemo “naša posla” , u prevodu,i u Srbiji i Hrvatskoj postiču nacionalne strasti zarad jeftinih političkih poena.
Hrvatska teritorija , mesto gde žive uglavnom pokatoličeni Srbi je prelepa.More,priroda vazduh je dar od boga.Ali ljudi i mentalitet…Otići tamo i letovati a uz to biti Srbin snosi ogroman rizik.Bušenje guma ako se vide Srpske tablice,ignorisanje i neljubaznost u marketima,problem na plaži,ali i na granici prilikom prelaska.Mali deo onog što se može doživeti.Bio sam jednom i nikada više.Traume moje dece kao mene i supruge se ne zaboravljaju.Treba ipak ti ljudi,koji su puni mržnje,tamo da žive sami ,kao buba švabe.A ko želi otići ,,srećan mu put ,,ali usput neka poseti Jasenovac Jastrebarsko i Jadovno.
Zvonko, ostani onda na svojoj teritoriji.
Tako je
Jako lep komentar
Rođena sam I odrasla u Jugoslaviji I Hrvatska je bila I ostala deo moje domovine. I provodim tamo, u Kvarneru, po dva meseca godišnje I nikada nisam imala neprijahnosti.
Istina postoje među Hrvatima srbomrsci, kao što I u Srbiji postoje oni koji ne vole Hrvate. I da oni dolaze u Srbiju u tolikom broju u kom Srbi odlaže I borave u Hrvatskoj, bilo bi I ovde izbušenih guma, reči mržnje, pa I prebijanja. Jer Srbi I Hrvati su zapravo jedan isti narod, dve grane istog drveta. Politika ih je davno podelila I okrenula jedne protiv drugih I, nažalost to radi i dan danas. Ja ne pratim politiku, ne slušam političare I istoričare, odlazim na Jadransko more I uživam.
Slažem se da je Hrvatska preljepa zemlja , ima mnogo čega da se pogleda,,,kažem samo proklet bio tko nas rastavi,,,volim Hrvatsku to je moja rodna zemlja tu su moji korijeni