„Badem majke“: Novi TikTok trend koji budi traume iz detinjstva i proziva majke širom planete
Termin „Badem majke“ („Almond moms) su majke zarobljene u kulturi dijeta, mršavljenja i vežbanja, a taj režim prenose na svoje ćerke, uglavnom maloletne.
Pre skoro deset godina smo u reality show-u „The Real Houswives of Bevery Hills“ svedočili ne tako zdravom odnosu između Jolande i Điđi Hadid. Jedna posebna scena kruži i dan danas po Internetu te je predmet rasprave i sprdnje na društvenim mrežama.
@yolandahadid #worstmomever #almonds ♬ BIZCOCHITO – ROSALÍA
Svi znate scenu, a ona ide ovako: Điđi Hadid koja je tada imala 17 godina, zove majku Jolandu na telefon kako bi joj rekla da se ne oseća dobro. „Osećam se slabo. Pojela sam samo pola badema“, rekla je Điđi. Jolanda joj tad odgovara: „uzmi još par badema i dobro ih sažvači“. I tek tako, rodio se izraz „Almond Mom“.
Šta je „Almond Mom“?
Jolanda Hadid nije ni prva ni poslednja takozvana „badem majka“, ali ovaj deset godina star video jasno prikazuje situaciju koje su doživele mnoge ćerke. Almond Moms cene mršavost, a ako ste gladni, dovoljno će vam biti svega par badema da vas zasite. Badem majke su opsednute dijetama, zdravom ishranom i vežbanjem, a tu svoju opsesiju prenose na ćerke i neretko ih posramljuju zbog njihove figure, piše buro247.hr.
U pomenutom reality show-u, Jolanda je takođe izjavila da Điđi ne bi trebalo da se bavi odbojkom jer će dobiti previše mišića i tako postati „veća“. Dr Karla Lester rekla je za TODAY Parents da je „almond mom fenomen utemeljen na fatfobiji i predrasudama. Ona projektuje strahove na svoju decu i na taj način ih uči da ih ne prihvata osim ako nemaju težinu koja je možda nedostižna“. Lester takođe kaže da su almond moms zarobljene u kulturi dijeta i da ćrke od njih često čuju izraze poput „nisi gladna, samo ti je dosadno“ ili „trenutak na usnama, ceo život na bokovima“.
TikTok proziva „Badem majke“
Na TikToku hashtag #almondmom ima više od 189 miliona pregleda, a u svojim skečevima, kreatori sadržaja na TikToku iskreno prikazuju kako je to kada te odgaja neko to ne može da prestane da misli o dijeti i mršavosti.
@tyler.benderr What do we need to cover next in this series? ⬇️ #almondmom #almondmoms #sketchcomedy ♬ Funny Background – Stefani
Tajler Bender je jedna od korisnica ove društvene mreže čiji su videi o badem majkama postali viralni. Ona, kao i mnogi drugi kreatori, uskače u ulogu badem majke i na pomalo karikaturan način odigra svoju ulogu u raznim situacijama. Na primer, u jednom njenom videu, Bender kao almond mom naručuje sebi i svojoj djeci hranu iz fast fooda te iako je deca mole za dečji meni, ona svima uzima salate. Bender u svojim videima namerno prikazuje stereotipe o badem majkama u nadi da će drugi shvatiti koliko je to ponašanje apsurdno.
@kimfromnc My boomer mom had “mama bear fat phobia”. #almondmom #diet #fitness #bodyimage #weightloss #genx #genxchildhood ♬ original sound – Kim from NC
Probuđene traume iz detinjstva
Ali, osim skečeva kojima je cilj na prvu da nasmeju, TikTokeri su iskoristili ovu platformu da otvoreno govore o svojim badem majkama. Jedna žena je otkrila da joj je majka dok je odrastala zabranjivala unos ugljenih hidrata, dok je druga žena podelila video svoje badem majke kako uživa u breskvi u restoranu. Kreatorka pod imenom Kim from NC, podelila je video u kom prepričava svoje detinjstvo: oduvek je znala vrednost hrane u kalorijama, a od svoje je majke često čula rečenicu: „jesi li sigurna da želiš to da pojedeš?“
@kimfromnc My boomer mom had “mama bear fat phobia”. #almondmom #diet #fitness #bodyimage #weightloss #genx #genxchildhood ♬ original sound – Kim from NC
Ovaj TikTok trend otvorio je oči mnogim korisnicima koji su tek nakon pogledanih videa shvatili da su odrasli s badem majkom. Nutricionistkinja Maja Feler kaže da „ako je ženska figura u kući uključena u restriktivnu ishranu, verovatnije je da će se ćerka ponašati kao i roditelj“. Na taj način se krug toksičnih odnosa majke i ćerke po pitanju izgleda nastavlja. Mnogi TikTok korisnici koji su odrasli u ovakvom okruženju, priznali su da se bore sa svojim izgledom tela i razvili su poremećaj u ishrani. Ovi videi su im pomogli da preispitaju sebe i svoj odnos s hranom i slikom sopstvenog tela.