Evo zašto ponekad nije poželjno da odmah reagujete na plač svoje bebe
Svaki odgovoran roditelj će dotrčati do svoje bebe istog trenutka kada čuje njen plači i pokušati da pronađe razlog njenih suza i pomogne joj da se smiri. Pod uslovom da su sve fiozološke potrebe deteta zadovoljene, to nije uvek poželjno učiniti, glasi zaključak nove naučne studije u čijem fokusu je bila ova tema.
Naime, istraživači Univerziteta Vorvik otkrili su da detetovo ponašanje, razvoj i privrženost prema roditeljima sa 18 meseci nimalo ne trpi zbog činjenice da su ga oni ponekad ostavili da se isplače. Osim toga, oni tvrde da je čak ponekad poželjno dopustiti svom odojčetu da samo nauči kako da se smiri jer će mu to pomoći u njegovom daljem psihofizičkom razvoju.
Istraživači su takođe primetili da su bebe iz njihovog eksperimenta na čije suze roditelji nisu uvek reagovali, manje plakale od svojih vršnjaka kada su napunile 18 meseci. Zanimljivo je i da majke koje su dozvolile svojim bebama da se isplaču nisu pokazale manjak privrženosti prema njima kada su porasle.
U ovoj studiji učestvovalo je ukupno 178 beba i njihovih majki. Istraživači su pratili njihovo ponašanje u periodu od 18 meseci i na osnovu dobijenih podataka, formulisali su svoje zaključke.
Profesor Diter Volke, koji je vodio ovu studiju, izneo je svoje mišljenje o rezultatima istraživanja sledećim rečima: „Moramo više da pohvalimo roditelje i njihove bebe. Mnogi roditelji se intuitivno adaptiraju na ponašanje svog odojčeta i vremenom uče da li i kada treba da reaguju na njegov plač. Dobro je da se ponekad suzdrže od reakcije, kako bi njihova beba stekla svest o sebi i naučila da reguliše svoje emocije. S druge strane, većina dece će se razviti normalno, bez obzira da li njihovi roditelji skaču svaki put kada ona zaplaču, naravno, pod uslovom da su njihove fiziološke potrebe zadovoljene i nisu bolesne.“
Izvor: Nursery World