Istraživanje pokazalo zdravstvene razlike između dece vegetarijanaca i one koja jedu meso
Ukoliko se pitate da li je vegetarijanska ishrana zdrava za vaše dete i kakve zdravstvene razlike bi mogla da donese u odnosu na onu decu koja jedu meso, nova studija pokazuje baš ono što vas zanima – jedina razlika je veća šansa za neuhranjenošću.
Jedno nedavno objavljeno istraživanje obuhvatilo je skoro devet hiljada dece uzrasta od samo šest meseci do osam godina i pratilo je njihove navike u ishrani. Svaka provera uključivala je indeks telesne težine, nivoe holesterola, triglicerida, vitamina D i nivo gvožđa u krvi. Na početku studije, 248 dece bili su vegetarijanci (od toga i 25 vegana), a do kraja je to postalo još njih 338.
U proseku, razvoj svakog deteta praćen je oko tri godine i procenjeno je da ne postoje značajne razlike u indeksu telesne težine, visini, težini, nivou vitamina D i feritina između dece koja su jela meso i one koja nisu. Međutim, deca koja nisu jela meso imala su skoro dvostruko veću šansu da budu neuhranjena.
Neuhranjenost može da bude znak nedovoljnog unosa hranljivih materija, odnosno ishrane koja ne može da podrži rast i razvoj, ali potrebno je još podataka kako bi se došlo do konkretnijeg zaključka. Ova studija nije obuhvatala pitanje fizičke aktivnosti, socioekonomskog statusa i drugih faktora koji bi objasnili zašto bi deca imala veću verovatnoću da budu neuhranjena.
Ono što jeste jasno je da ko god razmišlja o vegetarijanstvu, a naročito ako se to odnosi i na decu, mora da se brine o raznovrsnoj ishrani koja će pokriti sve hranljive materije neophodne organizmu. To znači stalno istraživanje novih recepata i namirnica, ali ujedno i konsultovanje sa lekarima po potrebi.
Izvor: CNN
Naslovna fotografija: Karo Kujanpaa on Unsplash