Kako pomoći blizancima da izgrade samopouzdanje?
Blizanci, posebno ukoliko su tinejdžeri, usled pojačanog rada hormona i promena koje im se dešavaju kako na fizičkom, tako i mentalnom planu, skloni su samokritikovanju i upoređivanju sa vršnjacima. Poljuljano samopouzdanje je deo procesa odrastanja, te nemojte da brinete ako vaše dete trenutno proživljava teške trenutke. Potrudite se da mu pristupite sa puno ljubavi i razumevanja, i da budete otvoreni za razgovor na sve teme. U nastavku vam donosimo savete koji vam mogu pomoći u tome.
Biti roditelj blizanaca nije nimalo lako, jer treba izaći na kraj sa različitim prirodama, željama i očekivanjima. Zato je važno dobro se informisati i osluškivati njihove potrebe. Jedan od najvećih izazova je izgraditi samopouzdanje kod oba deteta. U redovima koji slede pročitajte na koji način možete uspeti u tome.
1. Podstičite svog blizanca da prepozna talente koje ima
U razgovoru sa detetom trudite se da ne namećete svoje stavove. Ukoliko jedan od blizanaca ima talenat za sport, podržite ga u nameri da se bavi onim što voli. U tom trenutku isticanje fakultetske diplome u prvi plan nije dobrodošlo, jer možda rezultati u školi pokazuju da nema sklonosti ka učenju. Pokušajte da izjednačite važnost i jednog i drugog puta, tako da sam izabere kojim želi da ide. U suprotnom, lako mu možete urušiti samopouzdanje. Takođe, prihvatite činjenicu da roditelji ne mogu i ne treba da biraju veštine i interesovanja za dete.
2. Slušajte ga pažljivo
Jedna od najvažnijih stvari koje možemo da pružimo detetu jesu vreme i nepodeljena pažnja. Važno je da slušate ono što govori, ali pritom znajte da je bolje izdvojiti 10 minuta za konstruktivan razgovor, nego 3 sata sedeti i navodno slušati, a biti misaono odsutan. Dobar slušalac ne osuđuje, ne kritikuje i ne deli savete, već kada je potrebno pruži znak odobravanja i razumevanja. Na taj način dete oseća potvrdu svoje vrednosti.
3. Podstičite ga da razgovara i sa drugima
Razgovor sa roditeljima je nezamenljiv, međutim blizanci zahtevaju duplo više pažnje i posvećenosti. Stoga jasno objasnite detetu da može da se osloni i na druge, i da im se poveri. To mogu biti treneri, nastavnici, ili drugari. Naravno, potrebno je biti umeren, jer cilj nije da se dete oseti nesposobno da bira u kakvom će se okruženju kretati.
4. Dopustite mu da padne
Dete od malih nogu treba da nauči šta znači neuspeh, jer će kasnije često nailaziti na takve situacije. Kako ne bi došlo do pojave anksioznosti i depresije, pustite ga da pogreši ili izgubi. Ljudi uče nove veštine sistemom pokušaja i pogrešaka, te je dobro podsticati svoje dete da se okuša u onome što mu se dopada. Naravno, ukoliko uspe, osećaće istinsku veru u sebe.
5. Budite pravi uzor
Deca, pa i blizanci, uče ugledajući se na odrasle i usvajaju njihove poglede na svet. Stoga je važno da obratite pažnju na ono što govorite o sebi. Komentari koji umanjuju vašu vrednost, bilo zbog fizičkog izgleda ili sposobnosti, nisu nešto što treba da izgovarate pred njima. Radite na svom samopouzdanju, i tako ćete pomoći i svom detetu. To je dugotrajan proces, ali uloženo vreme i trud se isplate, a za početak ispravite grešku koju ste možda do sada pravili.
Izvor: Very Well Mind
Fotografije: Pinterest