Stručnjaci upozoravaju: Ove tri boje su najgori izbor za kupaći kostim deteta
Kupaći kostimi za decu dostupni su svim većim prodavnicama odeće i kupovina ovih artikla nije preterano komplikovana stvar. Glavno je da imaju lep dizajn, da su detetu udobni, ali i da bude od materijala koji previše ne zagreva telo. No, postoji još jedna stvar o kojoj naročito treba da se vodi računa, a to je boja kostima. Zašto je to važno?
Pa, pre svega zbog rizika od davljenja tokom kupanja u moru, jezeru, reci ili bazenu, koji uopšte nije zanemarljiv, a ako dete nosi kupaći kostim koji se teško vidi iz daljine, ovaj rizik je još veći.
Naime, davljenje u vodi je u poslednjoj deceniji bilo uzrok više od 2,5 miliona smrti i među deset vodećih uzroka smrti dece i mladih uzrasta od 1 do 24 godine u svim delovima sveta.
Natali Livingston, bivša spasiteljka i instruktorka plivanja, iskoristila je svoje dugogodišnje iskustvo i napravila test vidljivosti kostima različitih boja u vodi, kako bi izabrale one najbezbednije. U narednim redovima podelićemo s vama rezultate njene analize.
Plava, zelena i bela – najgori izbor
Tokom testiranja, najgore su se pokazali kostimi plave, zelene i bele boje. Tamne boje uglavnom nisu bile dobro vidljive. Iako nisu sve pastelne boje bile testirane, pokazalo se da bi i one verovatno sve bile slabo ili nikako vidljive pod vodom. Jedan od razloga za to je činjenica da voda apsorbuje i odbija svetlost drugačije nego vazduh, što dovodi do toga da mnoge boje postaju nezasićene za naše oči. To je zato što voda lako apsorbuje veće talasne dužine svetlosti i brzo se filtrira s povećanjem dubine. A to znači da boje na crvenom kraju spektra vrlo brzo postaju teške za uočavanje kada su potopljene u vodi na dubini od jednog metra i nemoguće ih je videti u dubokom okeanu.
Najpopularnije boje gotovo nevidljive
Jedan eksperiment koji je sprovela obrazovna televizija „PBS Learning“ pokazao je koliko brzo se to može dogoditi u moru. Na oko 4,8 metara pod vodom predmet koji je na površini jako crven poprima plavu boju, čak i kad se posmatra iz blizine. S površine sve postaje još teže.
„U belom bazenu, tamnije boje su izgledale kao senke, a u mutnom, smeđem jezeru, svetlije su boje izgledale kao odraz oblaka“, kaže Livingston. Uz to, svako kretanje vode dodatno menja percepciju.
„Voda nije ista kao kad se gleda kroz prozor ili kroz vazduh, ona može biti vrlo izobličena i izobličava stvari već i s najmanjim pokretom na površini“, pojašnjava Natali Livingston dodajući da to znači da svetli, tamni i neutralni tonovi više nisu idealne boje za bilo koga ko želi da bude uočljiv u vodi.
„S druge strane, boje koje su najvidljivije u vodi – fluorescentno roze i narandžasta, a nakon njih fluorescentno zelena i žuta – zapravo se mnogo teže pronalaze u prodavnicama s kupaćim kostimima za decu“, kaže Livingston.
Potrudite se da pronađete fluorescentan kostim – jednobojan ili sa sitnim printom
Natali Livingston isključivo preporučuje kupaće kostime u fluorescentnim bojama, bilo jednobojne bez detalja ili jednobojne sa sitnim printom. Srećom, danas ipak postoji više mogućnosti izbora za takve kupaće kostime nego pre nekoliko godina, posebno zbog toga što je moda osamdesetih ponovo u trendu.