Umesto što izdajete naredbe svom detetu kada je nemirno, probajte ovaj pristup
Deca su uvek u pokretu, puna energije, teško ih je zaustaviti čak i tokom šišanja ili kada smo s njima u restoranu. Oni, na primer,mogu iznenada usred obroka da odluče da je vreme za skakanje, puzanje i, naravno, penjanje.
U takvoj situaciji većina roditelja preza za direktnim komandama kao što su „sedi dole“ i „sedi mirno“. Međutim, verovatno vas je iskustvo naučilo da ovaj pristup retko kad funkcioniše. „Sedi mirno“ ili bilo koji drugi oblik ove komande je potpuno neefikasan. I klinička psihološkinja dr Betani Kuk se slaže s tim, a evo koji su njeni razlozi za taj stav.
Problem sa „sedi mirno“
Generička fraza kao što je „sedi mirno“ bi mogla da funkcioniše u početku, ali kada je stalno ponavljate, komanda će izgubiti svoju efikasnost i deca će prestati da slušaju – pre svega zato što „reči nemaju isti značaj za njih kao za odrasle ljude i percipiraju ih kao sredstvo za kontrolu“, kaže dr Kuk. Iako je vama (a verovatno i svakoj drugoj odrasloj osobi u blizini) vrlo jasno da je potrebno modifikovati ponašanje vašeg deteta, dr. Kuk nam kaže da ono jednostavno „nema kognitivnu sposobnost da vidi ‘širu sliku’ i razume ‘zašto’“. U tome dakle leži najveća prepreka korigovanju njegovog ponašanja.
Naravno, autoritarni instinkti imaju tendenciju da isplivaju na površinu kada ste pod velikim pritiskom i vaše dete zaista pretera. Nažalost, deca ne reaguju baš najbolje na roditelje koji pokušavaju da ih smire naredbama, a ne objasne im njihov rezon. Drugim rečima, ako želite da vas deca shvate ozbiljno, morate više razgovarati s njima. Prema dr. Kuk, „objašnjavanje svojoj deci zašto se nešto radi ili ne pomaže im da shvate kako njihovi postupci utiču na druge ljude na način na koji možda nisu ni primetili.“ Deca takođe mnogo češće slušaju objašnjenja koja su specifična za konkretne okolnosti, za razliku od opštih izjava koje su čula hiljadu puta.
Šta reći umesto toga
Ne bojte se, ne morate da pišete traktat svaki put kada želite da svom detetu objasnite da se ne mrda iz stolice. U stvari, imaćete bolje rezultate ako budete koncizni i jasni. Dr Kuk predlaže da upotrebite rečenice kao što je sledeća: „Važno je da budemo mirni kada smo kod doktora jer želimo da budem sigurni da mu/joj ništa ne promakne tokom pregleda.“
Takođe je važno napomenuti da je kombinacija „naredba-objašnjenje“ često efikasnija kada se upotrebi pre nego što dete počne da se nedolično ponaša na javnom mestu. Na primer, možete mu održati ovakav kratak govor pre odlaska u crkvu: „Kada smo u crkvi, važno je da budemo tihi i ne jurimo unaokolo. O svemu možemo da pričamo kasnije, kad napustimo objekat. Nije teško pridržavati se ovih pravila i ja verujem da će ti to poći za rukom.”
S ovakvim pristupom, koji se bazira na dobroj komunikaciji, imate mnogo veće šanse da smirite svoje mališane na javnom mestu, nego prostim naredbama kao što su „sedi dole“ i „sedi mirno“.
Izvor: Aktivni.si
Naslovna fotografija: Julien L on Unsplash