Helikobakter simptomi: Kako se prenosi i leči ova bakterija
Pre nego što je Helicobacter pilori otkriven 1982. godine, stomačni problemi kao što je kiselina bili su povezani sa previše začinjenom hranom ili stresom.
Danas se testiranjem lako može utvrditi da li je u pitanju Helicobacter pilori, bakterija koja može izazvati mnogo ozbiljnije zdravstvene probleme, a simptomi su različiti, piše N1.hr.
Šta je zapravo Helicobacter pilori?
To je bakterija koja se nalazi u ljudskom stomaku, odnosno u njegovoj sluzokoži. Bakterija se prilagodila uslovima koji vladaju u stomaku, gde može da se uvuče između ćelija u sluzokoži želuca i tamo počne da se razmnožava.
Kako se Helicobacter pilori umnožava, uništava stomačno tkivo, što može da dovede do gastritisa i/ili čira na želucu.
Istraživanja pokazuju da je skoro 50 do 75 odsto svetske populacije zaraženo Helicobacter pilori.
Kako se Helicobacter prenosi?
Ova bakterija može da uđe u organizam ako pijete nedovoljno čistu vodu, ili čak i ako niste dovoljno dobro oprali ruke. Helikobakter se takođe nalazi u pljuvački, zubima i stolici.
Bakterije možete dobiti i od druge osobe ako se, na primer, poljubite, ili čak i rukujete, a ta osoba nije oprala ruke nakon defekacije.
Simptomi
Simptomi mogu da se razlikuju od osobe do osobe, ali su ovo neki od najčešćih:
– tup bol u gornjem delu stomaka (obično se javlja nekoliko sati nakon jela i tokom noći, ali bol može da traje od nekoliko minuta do nekoliko sati)
- kiselina
- gubitak apetita
- neplanirani gubitak težine
- nadutost
- podrigivanje
- loše varenje
- mučnina i povraćanje (prisustvo krvi u povraćanju)
- tamna stolica
Kako se dijagnostikuje Helicobacter pilori?
Prisustvo Helicobacter pilori može da se utvrdi na nekoliko načina: analizom krvi, uzorkom stolice, testom daha ili, u retkim slučajevima, biopsijom.
Kako se leči Helicobacter?
Helicobacter pilori se najčešće leči antibioticima.
Zašto je važno lečenje Helicobacter?
Ako imate ovu bakteriju, istraživanja su pokazala da možete imati povećan rizik od raka želuca kasnije u životu.
Ako imate porodičnu istoriju raka želuca ili bilo koje druge faktore koji mogu ukazivati na veći rizik od razvoja raka želuca, vaš lekar može da vas pošalje na testiranje na Helicobacter pilori.
Zaključak
Dijagnoza prisustva Helicobacter pilori se često nikada ne postavlja jer osoba ne mora da ima nikakve simptome ili ovi simptomi mogu biti povezani sa drugim stanjima. Ova bakterija se unosi pijenjem nedovoljno čiste vode, ili se može preneti i sa čoveka na čoveka jer se nalazi u pljuvački, zubima i stolici.
Da biste to izbegli, često perite ruke i pazite na uslove pod kojima konzumirate vodu. Ukoliko primetite bilo koji od navedenih simptoma ili samo jedan, konsultujte se sa lekarom o mogućem prisustvu ove bakterije.
Izvor: N1.hr