Da li je pametno jesti voće nakon obroka?
Završiti svoj obrok komadom voća možda nije tako dobra ideja kao što mislite. Mnogi nutricionisti se slažu da bi jedenje voća kao deserta samo poremetilo često složeni proces varenja izazivajući različite osećaje nelagode. Razlog je jednostavan i dobro poznat – većina voća veoma je bogata netopivim vlaknima.
Ako to samo po sebi nije baš loše, problem je što ta vlakna vrlo lako kruže telom. Konzumirano na kraju obroka, voće stoga putuje do debelog creva (poslednjeg dela gastrointestinalnog trakta) brže nego što bi trebalo, mnogo pre nego što druga hrana u obroku uspe da se apsorbuje. Kao rezultat toga, ona čeka svoj red u probavnom traktu. Dovoljno da ima vremena da fermentira, uzrokujući razne probavne smetnje, poput nadutosti.
Da li je voće za desert loša ideja?
U idealnom slučaju, bi bilo poželjno konzumirati voće između jednog i nekoliko sati nakon završetka poslednjeg obroka, kada bi se pustilo da proces probave obroka počne, bez smetnji. Ako pretpostavimo da se faza varenja odvija tokom 3 do 4 sata, tek nakon tog vremena možemo konzumirati naše voće bez problema.
Međutim, to nije naučno dokazano zlatno pravilo, o čemu je za Marie Claire govorila nutricionistkinja Oreli Biron Pumar: „Želudac je mikser u kome se sve meša. Konzumiranje voća na kraju obroka neće imati blokirajući učinak na probavu. I da dodam da se “radije radi o psihološkim manipulacijama”. U nekim slučajevima ipak je razumnije jesti plodove izolovano, posebno kako bi se ublažila želja za grickanjem nakon obroka ili u slučaju osoba koje pate od poremećaja ishrane i koje više vole da izdele obroke jer ‘ne mogu pojesti puno odjednomʼˮ.
Izvor: Grazia France
Naslovna fotografija: mk. s.