Da mamurluk postane prošlost: Recepti i namirnice koje će vas vratiti u život
Ako ste za doček Nove godine popili koju čašicu više, ovi recepti pravi su spas nakon burne noći.
Mamurluk je obično popraćen groznim simptomima, poput glavobolje, vrtoglavice, drhtavice i mučnine. Zato isprobajte ove prirodne namirnice i recepte koji će vam ublažiti mamurluk i vratiti vas “među žive”.
Za početak – pijte puno vode. Alkohol je diuretik, a to znači da izaziva izbacivanje tečnosti iz organizma brže od ostalih pića i dovodi do ozbiljne dehidracije. Zato nakon besane noći uz zabavu i alkohol treba piti i više vode nego što inače imate običaj, savetuje 24sata.
Kafa nam inače pomaže kod umora i glavobolje, ali kako je mamurluk velikim delom izazvan dehidracijom, kofein, koji je, kao i alkohol, diuretik, nije najbolje rešenje.
Čaj od đumbira zaslađen medom i sa nekoliko kapi limuna i pomorandže biće korisniji u borbi protiv glavobolje.
Soda bikarbona nije dobra samo za čišćenje nego je jedan od najboljih kućnih lekova za želudac. Može ukloniti osećaj nadutosti, ali i vratiti pH vrednost u ravnotežu, no pazite da ne preterate jer može postići i suprotan efekat. Pomešajte malu količinu s vodom i popijte.
Najbolji recepti i namirnice za mamurluk
Nana se koristi za lečenje želuca još od vremena starih Grka i Rimljana, koji su sigurno znali da uživaju dobrom vinu. Za prvu pomoć uzmite žvakaću gumu s ukusom peperminta, a ako ste u prilici, napravite čaj od nane. Možete je kombinovati s kimom i time pojačati efekat.
Pomaže i crna limunada. Ovaj super napitak spasiće vas od mamurluka, koji danas muči većinu ljudi. Brzo će vam vratiti energiju, razbistriti um i smiriti želudac. Crna limunada se vrlo lako pravi. Trebaju vam sok od 2 limuna, 1 litar vode, 1 kašičica aktivnog crnog uglja i 2 kašike javorova sirupa. Sve sastojke dobro promešajte pa popijte limunadu. Inače, aktivni ugalj se daje ljudima nakon trovanja.
Pileća supa savršeno je jelo nakon mamurluka jer ćete u jednom obroku dobiti proteine iz piletine, elektrolite iz supe i lako svarljive ugljene hidrate iz rezanaca – delovaće poput najboljeg leka. Ako ne jedete proteine životinjskog porekla, napravite čorbu od paradajza koja je puna kalijuma i elektrolita.
Takođe, što se tiče hrane, za mamurluk su odlična i jaja jer su bogata cisteinom, koji će telu pomoći da očisti preostale toksine koje ste uneli dan ranije.
Ako imate snage, pripremite pileću ili goveđu supu. One su uvek odlično rešenje za okrepljivanje i vraćanje snage organizmu.
Nakon ručka preporučuje se popodnevno spavanje i odmor.
Čaj od kamilice
Ako želite da smirite nautost, grčeve i mučninu, posegnite za ovim čajem. U šolju dodajte i malo meda, koji je prirodan šećer i isto tako pomože u borbi s mamurlukom.
Limeta
Baš kao i limun, limeta je odlična u borbi protiv mamurluka. Probajte da popijete dve kašičice sveže ceđenog soka od limete ili nekoliko kapi tog soka dodajte u šolju meda. Razliku ćete odmah uočiti, posebno ako to učinite čim se probudite jer će vam ova kombinacija razbistriti um.
Šargarepa
Svo korenasto povrće jarkih boja obiluje detoksikacijskim vitaminima i mineralima, kao i prirodnim šećerima. To će pomoći organizmu da se pre oporavi i počne da normalno funkcioniše.
Đumbir
Većinu simptoma mamurluka ublažiće čaj od đumbira. Oljuštite svež đumbirov koren veličine palca i iseckajte ga na 10-12 kriški. Pomešajte s četiri čaše vode i pustite da se kuva desetak minuta.
Jaja
Jaja će pomoći oganizmu da se reši preostalih toksina, a istovremena će vam dati snagu da s dovoljno energije započnete dan.
Kruške
Kruške su zaista lek za mamurluk. Jutarnji mamurluk smanjuje se za 16-21 posto ako ste sok od kruške pili pre noćnog provoda.
Paradajz
Paradajz je bogat vitaminom C, ali i glutationom, molekolom koje i telo proizvodi da bi se oslobodilo toksina. Možete da konzumirate svež paradajz ili napravite sok od njega.
Spanać
Jedna od boljih namirnica u slučaju mamurluka je spanać. Naime, on sadrži sve što vam je preko potrebno – folnu kiselinu, sumpor i vitamin C – sve hranjive materije koje leče mamurluk.
Voćni sok
Prirodni voćni sok pružiće vam prirodne šećere i zameniti elektrolite koje ste izgubili, ali vam i dati pozamašnu dozu vitamina. Prirodni sok od jabuke ili brusnice bolji je izbor od soka od pomorandže zbog manje kiselosti.
Konzervirana tuna
Možda vam se čini da je ovo čudan izbor ali hrana bogata mineralima, baš poput konzervirane tunjevine, nadomestiće potrošene hranjive materiju u organizmu, čiji manjak uzrokuje pojavu mamurluka.
Banane
Što ste više alkohola popili, to je vaše telo više dehidrirano, a što je veći stepen dehidracije, telo gubi veću količinu kalijuma. Nedostatak kalijuma izaziva osećaj umora, a mogu se pojaviti i simptomi poput grčeva, povraćanja i mučnine. Zato navalite na banane i ublažite sebi muku.
Pileća supa
Sastojci: 500 g piletine, 3 šargarepe, koren celera, 3 korena peršuna, 1/2 kelerabe, malo krompira, list kelja, sveži peršun, jaje, malo griza, so, biber
Priprema: Oljuštite povrće, a pile iseckajte na komade. U veći lonac stavite piletinu i povrće, dodajte so i biber i sve kuvajte oko sat vremena. Pred kraj kuvanja u posudu stavite jedno jaje, malo soli i griza dovoljno da umešate gustu smesu. Ostavite da stoji pet minuta. Ako volite tvrđe knedela, stavite više griza. Kad se piletina i povrće skuvaju, dodajte knedle. Kašikom uzmite mali komad smese za knedele, pa je stavite u supu dok smesa sama ne otpadne sa žlice. Ponovite dok ne potrošite celu smesu. Ostavite da se supa s knedlama kuva dodatnih deset minuta i nakon toga je poslužite.
Ajnpren čorba
Sastojci: 30 grama brašna, 30 grama svinjske masti ili 30 ml ulja, 1 litar vode, 1 kašičica mlevene paprike, ½ kašičice kima, 1 lovorov list, so i biber po želji, jaje po želji
Priprema: U loncu zagrejte mast pa dodajte brašno. Pržite brašno uz stalno mešanje dok ne dobije zlatnosmeđu boju. U lonac postupno sipajte vodu uz stalno mešanje dok ne izgladite sve grudice. Ubacite u lonac lovorov list. Začinite čorbu mlevenom paprikom, kimom, solju i biberom. Sve kuvajte 15-ak minuta. Pred kraj kuvanja u čorbu dodajte razmućeno jaje. Čorbu poslužite s preprženim hlebom.
Šakšuka
Sastojci: 5 jaja, glavica luka, 1 čen belog luka, 5 paradajza, 1 ljuta papričica, 2 paprike, so, biber (po ukusu), peršun, 2 kašike maslinovlg ulja
Priprema: U zagrejano maslinovo ulje dodajte luk, paprike i papričicu pa sve dinstajte na laganoj vatri. Nakon nekoliko minuta dodajte začine, paradajz i beli luk. Mešajte dok se sastojci ne pretvore u umak u koji ćete dodati jaja. Nakon toga poklopite ih i kuvajte. Dobićete fino začinjena i obogaćena poširana jaja, koja možete da začinite zdravim i mirisnim peršunom.
Ruska supa soljanka
Sastojci: 700 ml vode, 1 l mesnog temeljca, 3 kisela krastavca, 120 g maslina, 1 veća mrkva, pola manje glavice celera, 70 g rajčice, 450 g šunke, 1 luk, 2 žlice maslaca i pola žlice brašna, 60 ml tekućine od kiselih krastavaca, 2 žlice kiselog vrhnja, kopar, peršin, pola žličice soli, papar, limun
Priprema: Nasjeckajte kisele krastavce, masline, mrkvu, rajčice, šunku i luk. U velikom loncu zagrijte vodu i temeljac pa, kad proključa, dodajte sjeckane krastavce te nakon nekoliko minuta masline i šunku. Na maslacu popržite luk pa ubacite mrkvu i celer. Kad omekšaju, dodajte brašno i kratko pržite, miješajući.
Dodajte rajčicu i tekućinu od krastavaca, promiješajte i ugasite vatru. U lonac s juhom ubacite povrće pirjano na luku. Dodajte sol i papar pa kuhajte oko 10 minuta. Dodajte sjeckano začinsko bilje. Poslužite juhu u tanjurima s ploškama limuna i prema želji, limunova soka, kiselim vrhnjem i začinskim biljem. Umjesto sjeckanih rajčica dodati možete pire od rajčica ili koncentrat.