Mit ili istina: Da li šećer hrani ćelije raka?
Postoje mnoge zablude o vezi između konzumiranja šećera i kancera. Jedan uobičajeni mit s kojim se često susrećemo na društvenim mrežama je onaj da šećer izaziva rak.
„Dokazano je da šećer izaziva rak“, rekao je dr Erik Berg u poluminutnom videu na Fejsbuku. Berg, koji sebe opisuje kao stručnjaka za keto dijetu i povremeni post, dodao je još: „A druga stvar koja je interesantna u vezi sa ovim je da rak ima glad za šećerom. On će se takmičiti sa normalnim ćelijama za glukozu. Tako da najbolja stvar koju možete učiniti da sprečite rak je da izbegavate šećer.“
Fejsbuk je njegovu objavu označio kao lažnu vest ili dezinformaciju s ciljem da upozori njegove pratioce da se radi o neistinama ili bar poluistinama.
Prema stručnjacima iz Mejo klinike potrebna su dodatna istraživanja da bi se istražio svaki aspekt odnosa između ishrane bogate šećerom i pojave i razvoja kancera. Do sada urađene naučne studije nisu pronašle direktnu vezu između konzumiranja šećera i javljanja raka. Međutim, postoje određeni dokazi da unos velike količine šećera može kod nekih osoba povećati rizik dobijanja odrećenih vrsta malignih tumora.
Konzumiranje puno slatke hrane i pića, kao što su torte, kolači i gazirani sokovi, može dovesti do povećanja telesne težine i viška telesne masti. Prekomerna težina ili gojaznost mogu povećati rizik osobe od obolevanja od 11 različitih karcinoma, uključujući rak debelog creva, rak dojke, rak jajnika i rak pankreasa.
Međutim, to ne znači da je neophodno potpuno izbegavati konzumiranje šećera, saopštio je Institut za rak Dejna-Farber.
Jednostavno rečeno, šećer, poznat i kao glukoza, glavni je izvor energije za telo. Sve ćelije, uključujući i ćelije raka, koriste glukozu kao gorivo. Glukoza može doći iz bilo koje hrane sa ugljenim hidratima, uključujući i zdravu hranu i nezdravu hranu.
„Ideja da bi šećer, ili glukoza, mogao da podstakne rast ćelija raka može navesti neke ljude da nepotrebno izbegavaju sve namirnice koje sadrže ugljene hidrate. Ovaj pristup pretpostavlja da ako ćelijama raka treba glukoza, onda će izbacivanje namirnica sa šećerom iz ishrane zaustaviti razvoj raka“, saopštio je Institut za rak Dejna-Farber.
Ali to nije tako jednostavno. Pošto je svim ćelijama potrebna glukoza da bi funkcionisale i rasle, ne postoji način da telo daje glukozu samo zdravim ćelijama, a ne kancerogenim.
U stvari, zdravstveni stručnjaci upozoravaju da nedovoljno konzumiranje ugljenih hidrata može dovesti do gubitka mišića i pothranjenosti. Ovo takođe može otežati osobi da se podvrgne lečenju raka i oporavku.
Dakle, iako konzumiranje velikih količina šećera može dovesti do većeg rizika od obolevanja od određenih vrsta raka, šećer sam po sebi nije kancerogen. Izbegavanje šećera u potpunosti neće zaustaviti razvoj raka, a to bi takođe moglo dovesti do nezdravog gubitka težine.
Izvor: Politifact
Naslovna fotografija: Alexander Grey on Unsplash