Nepodnošljivi ste kada ste gladni: Evo zašto
Ne postoji ništa prirodnije od žudnje za nečim, ali ponekad glad ide ruku pod ruku s psećim raspoloženjem. Kad nam želudac zavija, mnogi od nas postanu razdražljivi, čak nepodnošljivi, a posledice trpe naši najmiliji. U trenucima dok čekamo na ručak ili večeru, kao da lajemo na svoju pratnju i na najmanju smetnju. Ali, sledeći put kad vas okrive za to loše raspoloženje, imamo savršeno opravdanje za vas. Niste vi krivi što ste nervozni kad ste gladni. Tako bar poruče nauka!
Da li glad opravdava nepodnošljivo ponašanje?
U funkcionisanju ljudskog tela, glad je jednostavno povezana s teskobom. Hipotalamus je deo mozga koji reguliše apetit, glad i sitost. Ali, ovaj organ koji pripada središnjem delu nervnog sistema takođe je i onaj koji određuje raspoloženje, te je izvor osećaja stresa i teskobe. „Dakle, kada se hipotalamus aktivira iz jednog razloga (glad), aktivira se i za druge senzacije povezane s njim (na primer, razdražljivost)“, objašnjava Žil Mitju, direktor laboratorija za ishranu Inserm „Dijabetes i mozak“ za Madam Figaro.
Kad se poveća glad, rastu i stres, anksioznost, razdražljivost. I tako je otkad je sveta i veka. Naš mozak zaista ima urezan u svoje pamćenje refleks preživljavanja koji datira od početka ljudske vrste, iz doba skupljača hrane. Žil Mitju dešifruje: „Kada su ljudi bili gladni, to je značilo da im je šećer u krvi nizak i da stoga postoji opasnost od smrti. Tada se trebalo brzo nahraniti, a sve je to bio izvor stresa”. Naše loše raspoloženje kada smo gladni je dakle programirano u našem telu. Još uvek je kriv naš mozak, i tu nema pomoći Sledeći put kad neko napravi veliku frku, jer smo mrzovoljni kad osetimo trenutnu glad, možemo mu servirati naučno obrazloženje na tanjir.
Izvor: Grazia France
Naslovna fotografija: Toa Heftiba / Unsplash