Nutricionistkinja otkrila istinu iza viralne dijete sa svežim sirom i senfom: Evo šta su prednosti, a šta mane
Ako imate TikTok, vrlo je verovatno da ste u poslednje vreme naišli na viralan trend – dijetu sa svežim sirom i senfom. Evo da li je zaista tako efikasna kao što kažu.
Tifani Mage na društvenim mrežama deli sadržaj vezan za svoju borbu s viškom kilograma, a tvrdi kako je uz pomoć ovog načina ishrane uspela da smrša zapanjujućih 40 kilograma. Kako to s popularnim temama poput dijeta obično biva, njeno iskustvo je imalo veliki odjek pa ni ostatak internet zajednice nije ostao ravnodušan. Hiljade ljudi dnevno isprobava ovu ishranu, što je rezultiralo time da njen hashtag “cottagecheesemustard” povezuje već preko devet miliona videa, a ta brojka raste i dalje.
@tiffanyymagee How to assemble a #tiffanyplate 😍 #healthygirlsummer #lunch #weightloss #eatlunchwithme #mustard #applesausage #veggieswithmustard #asmr #crunchy #crunchylunch #healthyrecipes #healthylifestyle #chickensausage #applechickensausage #mukbang #electrolytes #pov #lunchchat #vertigo #cottagecheese #heartsofpalm #mustardoneverything #watermeloncandyelectrolytes ♬ original sound – TiffanyElizabeth | Weight Loss
U tom svetlu, postavljaju se pitanja kako ova dijeta uopšte funkcioniše i da li je zaista zdrava i efikasna? Kako bi odgovorili na ova pitanja, novinari sajta centarzdravlja.hr razgovarali su sa nutricionistkinjom Jelenom Margetić Bošković, koja je podelila svoje stručno viđenje ovog viralnog trenda.
Šta je “cottage cheese and mustard” dijeta?
Ono što je kod ove dijete posebno primamljivo jeste činjenica da – za razliku od nekih drugih trendova – ne zahteva dugu pripremu. To je zato što se pretežno sastoji od namirnica kojima ne treba nikakva termička obrada, a to je sirovo povrće, voće sveži sir i senf. Ostatak Tifaninog tanjira je samo 1 pileća kobasica, koju pripremi na roštilju ili tiganju i konzumira kao i ostalo povrće, umačući je u sir i senf.
Zbog kombinacije namirnica, mnogima ova dijeta deluje vrlo zdravo. Sadrži proteine i masti iz sira i kobasice, kao i vlakna, vitamine i minerala iz sirovog povrća i voća. Kao dodatnu prednost navode vrlo ograničen unos šećera i to da se, izuzev kobasica, izbegava visoko procesuriana hrana.
Ali, jesu li pobornici ove dijete u pravu? Preterani unos natrijuma, zabrinjavajuće nizak udeo ugljenih hidrata i teška svarljivost sirovog povrća neizbežno se nameću kao negativni faktori.
Moguće nuspojave i ugrožavajući faktori
Previše natrijuma
Što se tiče prevelikog unosa natrijuma, Jelena Margetić Bošković navodi da postoji razlika između klasičnog svežeg sira i sitnog, zrnastog sira koji se koristi u ovoj dijeti. Naime, kako bi se postigla zrnasta tekstura, u proizvodnji je potrebno dodati nešto više soli, nego što je prirodno prisutno u klasičnom svežem siru. Međutim, zrnasti sir pa čak ni senf nisu problematični u ovom slučaju, nego je problem, ističe nutricionistkinja, učestala konzumacija procesuiranog mesa od kojeg je sačinjena pileća kobasica.
Premalo ugljenih hidrata
Ugljeni hidrati su bitni za normalno funkcionisanje organizma jer su oni osnovni izvor energije, stvaraju glikogenske zalihe, sprečavaju razgradnju proteina u telu i čine još mnogo toga. Iz tog razloga nas je zanimalo da li je ishrana s ovoliko malom količinom ugljenih hidrata potencijalno ugrožavajuća i koji su rizici povezani s tim. Istina je da svaki način ishrane koji isključuje puno namirnica može da predstavlja zdravstveni rizik zbog mogućih nutritivnih deficita: “U takvoj vrsti ishrane zaista nedostaje ugljenih hidrata (integralne žitarice i njihovi proizvodi, mahunarke, mlečni proizvodi poput mleka, jogurt, voće, krompir) što može da dovede do manjka energije (jer je preferisani izvor energije ljudskim ćelijama glukoza), hipoglikemije, nedostatka vitamina B grupe i gastrointestinalnih problema”, navodi Jelena.
Teško varenje sirovog povrća
Sirovo povrće nezamenjiv je izvor vitamina, mineralnih materija, prehrambenih vlakana i bioaktivnih komponenti (pigmenti, antioksidansi). Nutricionistkinja smatra da konzumacija velike količine povrća predstavlja jedinu pozitivnu komponentu ovakvog načina ishrane, ali treba uzeti u obzir da tolika količina sirovog povrća može dovesti do gastrointestinalnih smetnji zbo otežanog varenja. To se prvenstveno odnosi na povrće iz porodice kupusnjača (kupus, prokelj, kelj, brokoli, karfiol i sl.), koje može da izazove nadimanje, gasove, poremećenu stolicu i želudačne probleme. “Za optimalno varenje i bioraspoloživost nutrijenata poželjno je uvesti i termički obrađeno povrće”, navodi Jelena.
Za kraj, naglasila je da svaka stroga eliminacijska dijeta potencijalno može biti opasna za zdravlje jer može dovesti do nutritivnih deficita, hormonalnih disbalansa i probavnih tegoba te da su takve dijete često okidači za razvoj poremećaja ishrane.
“Najčešće, svaki strogi režim završi s poznatim jo-jo efektom”, dodala je. Temeljno načelo pravilne ili “zdrave” ishrane je raznolikost, jer jedino tako ljudsko telo može dobiti sve što mu je potrebno. “Dijetu sa sirom i senfom bih se usudila da nazovem suludom jer je vrlo ograničavajuća i svodi se na svakodnevno konzumiranje gotovo potpuno istih kombinacija namirnica što u potpunosti predstavlja zdravstveni rizik”, zaključila je.