Povremeni post od 16 ili više sati dnevno povećava rizik od srčanog i moždanog udara
Osobe koje prate jednu od popularnijih vremenski ograničenih strategija ishrane, isprekidani ili povremeni post 16:8, mogu imati veći rizik od kardiovaskularnih bolesti i smrti od onih koji ne poste ili ne koriste druge tehnike posta, pokazalo je novo istraživanje.
Povremeni post 16:8 znači da osoba 16 sati posti, dok ostalih osam sati u danu jede. Povremeni post je poslednjih nekoliko godina popularan i među slavnim osobama, uključujući i britanskog premijera Rišija Sunaka, Elona Maska i Dženifer Aniston koji kažu da im pomaže da ostanu u formi piše Daily Mail.
Istraživači su posmatrali grupu od 20.000 odraslih osoba koje su odgovarale na pitanja o svojim prehrambenim obrascima za godišnju Nacionalnu anketu o zdravlju i ishrani u periodu od 2003. do 2018.
Otkrili su da su učesnici koji su praktikovali isprekidani post 16:8 imali 91 % veću verovatnoću da će umreti od kardiovaskularnih bolesti od onih koji nisu praktikovali ovu vrstu posta. Takođe su oni s postojećom kardiovaskularnom bolesti, koji su konzumirali sve svoje kalorije u vremenskom periodu od osam i 10 sati, imali 66 % veći rizik od smrti od srčanih bolesti i moždanog udara piše Medical News Today.
Uz činjenicu da vremenski ograničena ishrana nije smanjila rizik od smrti iz bilo kog razloga, istraživači su takođe primetili da su osobe s rakom koje nisu praktikovale post i koje su unosile dnevne kalorije tokom 16-satnog okvira zapravo imale manji rizik od smrti od raka od onih koji su jeli u ograničenijem vremenskom okviru.
“Studija je uključivala veliki uzorak i imala je longitudinalni dizajn, posmatrajući pojedince u proseku od osam godina. Međutim, način prikupljanja informacija možda je ograničio nalaze i tačnost studije s obzirom na to da se obrasci ishrane mogu promeniti tokom određenog vremenskog perioda,” rekla je za Medical News Today kardiološkinja Mišel Rutenstajn koja nije bila uključena u studiju.
Osim toga, opservacijske studije kao što je ova, ne mogu dokazati uzrok i posledicu. Ali, to nisu jedina ograničenja.
„Ovi nalazi su u suprotnosti s mnogim prethodnim studijama koje otkrivaju dobrobiti vremenski ograničene ishrane za zdravlje kardiovaskularnog i metaboličkog sistema“, rekao je kardiolog Čeng-Han Čen koji nije bio uključen u studiju.
Dodao je da mogu da postoje razlike u osnovnim karakteristikama u grupama koje koriste vremenski ograničenu ishranu, što bi moglo da objasni ova iznenađujuća otkrića. Na rezultate mogu da utiču i razlike u demografiji i karakteristikama između tih grupa (naročito između grupe koja je jela manje od osam sati i ostalih), kao i pristranosti prilikom prisećanja učesnika o ličnim obrascima ishrane.
Da li je povremeni post za vas?
Stručnjaci se slažu da postoji malo dugoročnih istraživanja na ljudima koji praktikuju povremeni post pa su istraživanja poput ovog ključna za dalje razumevanje efekta posta. Ova studija pokazuje da povremeni post može pomoći ljudima da izgube na težini u kratkom roku, ali ne pruža trajne kardiovaskularne benefite.