Vodič za različite vrste mleka
Postoji prilično veliki broj različitih mleka, neka su uobičajena i poznata, neka manje. Povodom Svetskog dana mleka koji se obeležava 1. juna sastavili smo listu različitih vrsta mleka i objasnili razlike između njih.
Standardno ili „punomasno mleko“
Punomasno mleko se definiše kao mleko sa procentom masti negde između 3,25% i 3,5%. To je manje-više najbliže onom mleku koje daju krave pre nego što se preradi. Iako će biti pasterizovano i (verovatno) homogenizovano, ima isti odnos masti i mleka kao i sirovo mleko. Punomasno mleko ima najveću količinu kalorija, zasićenih masti i holesterola od bilo koje druge vrste mleka.
Mleko sa smanjenim sadržajem masti i mleko sa niskim sadržajem masti
Iako se pojmovi „sa smanjenom količinom masti“ i „nisko-masno“ mogu činiti kao sinonimi, kada je u pitanju mleko, oni zapravo imaju odvojena i različita značenja. Mleko sa smanjenom masnoćom je mleko sa procentom masti od 2%, dok je mleko sa malo masti mleko sa procentom masti od 1%. Iako ovo mleko ima manje kalorija i zasićenih masti, ono takođe ima i manju nutritivnu vrednost, jer se vitamini D, A, E i K koji su rastvorljivi u mastima sa njima uglavnom uklanjaju. Međutim, neke kompanije su pronašle načine da dodaju izgubljene vitamine nazad kako bi osigurale da je njihovo mleko i dalje nutritivno jako.
Obrano mleko
Obrano mleko je mleko bez masti. Zbog nedostatka masti, ovo mleko ima „tanji‟ ukus i malo hranljivih suspstanci, protiv čega se neke kompanije bore dodavanjem mleka u prahu, koje može da sadrži karcinogene kao što je oksidovani holesterol. Međutim, ne sadrži svako obrano mleko aditive, pa obavezno proverite etiketu i listu sastojaka da biste bili sigurni da znate šta kupujete.
Dugotrajno mleko
Takođe poznato kao UHT (ultra-visokotemperaturno) mleko, mleko dugog veka je mleko koje je pasterizovano na mnogo višoj temperaturi od običnog mleka. Naime, mleko se zagreva na temperaturu iznad 135°C 1-2 sekunde, za razliku od običnog mleka koje se zagreva na nešto više od 70°C 15 sekundi. Način na koji se UHT mleko pasterizuje daje mu rok trajanja od šest do devet meseci bez hlađenja, otuda i ime. Osim ako nije drugačije navedeno na etiketi, UHT mleko je veoma slično punomasnom mleku u pogledu hranljivosti i sadržaja masti.
Sojino mleko
Verovatno najpoznatija alternativa mlečnim proizvodima, sojino mleko se pravi od zrna soje koja su natopljena u vodi, a zatim mlevena takođe u vodi. Sojino mleko je potpuni protein i ima otprilike istu količinu proteina kao punomasno mleko. Međutim, ovo mleko je manje korisno u smislu kalcijuma, pošto je kalcijum koji se nalazi u zrnu soje za ljude neprobavljiv. Imajući to u vidu, mnoga sojina mleka su tokom proizvodnje obogaćena kalcijumom. Sojino mleko ima vrlo malo zasićenih masti i nema holesterola.
Mleko na bazi orašastih plodova i semena
Ako tražite alternativu mleku, ali ne volite sojino mleko, uvek postoji mleko na bazi orašastih plodova i semena. Bademovo mleko je široko dostupno u supermarketima, ali alternative za mlečne proizvode takođe se mogu lako napraviti od indijskih oraščića i lanenog semena. Ove alternative mlečnim proizvodima ne sadrže holesterol i zasićene masti, već samo zdrave, mononezasićene masti. Takođe mogu imati manje kalorija, više riboflavina (poznatog i kao vitamin B2), a studije su pokazale da bademovo mleko može biti od pomoći u suzbijanju ćelija raka prostate.
Kozje mleko
Po čemu se kozje mleko razlikuje od kravljeg? Za početak, ima više kalorija i masti, uključujući zasićene masti. Međutim, ima manje šećera, mnogo više kalcijuma i magnezijuma i sadrži 5% preporučenog dnevnog unosa vitaminom C. Takođe ima nešto više proteina, mnogo više kalijuma i više vitamina A. Kravlje mleko ima prednost kada je u pitanju vitamin B12 i folat, i oba imaju sličnu količinu holesterola i vitamina D. Međutim, kravlje mleko je na vrhu kada je reč o selenu i B12, što čini izbor između njih težim nego što ste mislili.
Koje mleko odabrati?
Postoji mnogo različitih mleka i alternativa za mleko, tako da bez obzira na to da li želite da se držite punomasnog mleka ili da probate nešto egzotičnije poput mleka od lanenog semena, zaista ne možete pogrešiti sa onim šta na kraju odaberete. Ako sumnjate u vrstu mleka koja odgovara vašim potrebama u ishrani, obavezno pitajte svog lekara.
Izvor: www.canstarblue.co.nz
Naslovna fotografija: Anita Jankovic@dslr_newb / Unsplash