Zašto je dobro jesti kivi?
Kivi je osvežavajuće voće koje ima visoku nutritivnu vrednost, jer je bogato vitaminom C i K, kalijumom, folatima i vlaknima. Ova mala voćka pravi je eliksir zdravlja i lepote, zahvaljujući svom doprinosu vitamina i antioksidansa, sposobna je da ojača naš imuno sistem, podstakne varenje i zaštititi zdravlje kože i kose.
Kada ga ne treba jesti?
Kako biste iskoristili sve njegove dobrobiti, preporučuje se konzumiranje najmanje jednog kivija dnevno. Možemo ga dodati u jogurt, voćnu salatu ili u pripremiti smuti. No, upkos tome što ovo voće ima bogat i slatkast ukus, te veliki broj korisnih svojstava, može doneti i probleme i nuspojave.
Osećaj svraba i peckanja na jeziku, koji je vrlo čest pri gutanju kivija, mogao bi da bude posledica činjenice da je ovo voće bogato igličastim kristalima kalciijum oksalata, koji mogu izazvati iritaciju sluznice usne duplje. U svakom slučaju, ako osećaj postane preteran, uvek je preporučljivo obratiti se lekaru.
Sve blagodeti kivija
Kivi je izuzetno koristan za naše telo, jer sadrži veliku količinu različitih vitamina, poput vitamina C, vitamina K, vitamina E, B3 i B5, ali je i izvor minerala, poput kalcijuma, magnezijuma, fosfora i kalijuma, nadmašujući čak i banane u potonjem.
Jača imuno sistem
Zahvaljujući količini vitamina B9, odnosno folne kiseline, i vitamina C, ili askorbinske kiseline, ovo voće jača koštanu srž, stvarajući tako povećanje proizvodnje crvenih belih krvnih zrnaca, koji stvaraju antitela i grade imuno sistem.
Pomaže u borbi protiv anemije
Zbog obilja vitamina B9 i C, kivi ima sposobnost povećanja apsorpcije gvožđa, što ga čini veoma korisnim za prevenciju anemije.
Prirodni je antioksidans
Među brojnim prednostima kivija je činjenica da ovo voće obezbeđuje sjajna antioksidativna svojstva, koja igraju ključnu ulogu u zaštiti naših ćelija od raznih oštećenja.
Lek za stres
Kivi sadrži vitamin C i magnezijum koji doprinose smanjenju nivoa stresa. Brojna istraživanja otkrila su da je kivi bogat raznim jedinjenima, uključujući antioksidanse i serotonin, koji mogu biti korisni u lečenju poremećaja spavanja, pa se ovo voće smatra pravim prehrambenim sedativom.
Doprinosi zdravlju kože
Takođe, zbog visoke prisutnosti vitamina C, kivi pomaže u borbi protiv oštećenja kože uzrokovanih izlaganjem suncu i zagađenju, opušta i pročišćava kožu, te smanjuje bore, sprečava prerano starenje i poboljšava opšte zdravlje kože. Nadalje, zahvaljujući vitaminu C, ovo voće igra ključnu ulogu u proizvodnji kolagena, pridonoseći zdravlju noktiju, kose i kostiju.
Doprinosi procesu varenja
Zahvaljujući svojim prirodnim laksativnim svojstvima, upotreba kivija posebno je pogodna za one koji pate od zatvora ili iritabilnog creva, jer pogoduje probavi i pridonosi apsorpciji hranljivih materija.
Savršen kao međuobrok
Osim sadržaja vlakana, kivi ima je pun vode. Ove komponente čine ga prirodnim pročišćivačem koji takođe pruža osećaj sitosti, što ga čini savršenim zdravim međuobrokom.
Pruža zaštitu od UV zraka
Zahvaljujući prisutnosti luteina, koji ima sposobnost upijanja kraćih svetlosnih talasa, poput plave svetlosti i UV zraka, kivi pomaže obrani naše kože od sunčevih zraka.
Podstiče cirkulaciju krvi
Zahvaljujući prisutnosti vitamina K i omega-3 masne kiseline, kivi ima svojstvo razređivanja krvi, smanjujući mogućnost stvaranja ugrušaka.
Jača vlasište
Zahvaljujući visokom sadržaju vitamina E, kivi je idealan za rast kose. Ovo malo voće jača vlasište, čini kosu jačom i sjajnijom te sprečava gubitak kose. U tom smislu, ovo voće možemo koristiti za pripremu maske za kosu od kivija. Da biste je napravili, jednostavno pomešajte zgnječeni kivi s jogurtom i medom te nanesite masku po kosi i ostavite da deluje oko 20 minuta. Nakon pranja, kosa će vam trenutno biti primetno jača i mekša.
Izvor: Elle Italia
Naslovna fotografija: Pranjall Kumar / Unsplash