Zašto je potočarka zdrava i kako je sve možete koristiti?
Potočarka verovatno nije prvo što vam padne na pamet kada pomislite na lisnato povrće, jer je ova biljka često nepravedno zapostavljena, a veoma je zdrava i treba je uvrstiti u ishranu.
To je biljka koja ima male, okrugle listove, pomalo podseća na minijaturnu varijantu spanaća, a najčešće se koristi u salatama. Ono što je zanimljivo je da se ova biljka sadi u septembru i da se može uzgajati i u zatvorenim i na otvorenim prostorima. Bere se od decembra sve do proleća, a pogoduju joj više temperature sve do vrućina.
Njen ukus može biti pomalo neobičan i prejak nekome ko je proba prvi put, ali se ona može uklopiti u jela na razne načine. A kada su u pitanju lekovita svojstva, ona su mnogobrojna:
Bogata je vitaminom K
Potočarka sadrži puno vitamina K, a on je veoma važan za zdravlje kostiju i pomaže zgrušavaje krvi kod povreda. Istraživanja su pokazala da povećava gustinu minerala u kostima i smanjuje mogućnost preloma.
Potpomaže proizvodnju kolagena
U sebi sadrži vitamin C koji je važan za proizvodnju kolagena, a kolagen utiče na zdravlje kose, kože i noktiju i pomaže u očuvanju zglobova.
Jača imuni sistem
Samim tim što u sebi ima vitamin C, potočarka pomaže prirodnu funkciju imunog sistema tako što neutrališe patogene i olakšava multiplikaciju limfocita, koji igraju važnu ulogu u proizvodnji antitela prilikom imune reakcije.
Korisna je tokom trudnoće
Pošto potočarka sadrži vitamin B9, odnosno folnu kiselinu, ona je odličan izbor za buduće mame. Dovoljan unos folata štiti od pojave defekata kao što je spina bifida, a i deluje pozitivno na sveukupno zdravlje trudnica.
Kako da koristite potočarku u jelu?
Pre svega, potočarka se jede kao salata ili dodatak sendvičima, ali postoje i drugi načini za uživanje u njoj. Možete je pomešati sa drugim zelenim povrćem, poput brokolija i spanaća, ili je na primer iskoristiti kao sastojak domaćeg pesto sosa sa belim lukom. Pored toga, može biti i sastojak supa ili smutija, a možete je dodati i u omlet kako biste mu obogatili nutritivnu vrednost.
Važno je reći da se ona može koristiti sirova, kuvana, sotirana ili dinstana, odnosno kao i skoro svako drugo povrće, na vama je samo da izaberete kako vam najviše prija.
Izvor: Mind Body Green
Naslovna fotografija: Shutterstock