Ako ispuštate gasove više od 20 puta dnevno, uzroci mogu biti ozbiljni – a da to ni ne znate
Gasovi su sastavni deo sistema za varenje i normalno je da ih ispuštate 13 do 20 puta tokom dana.
Vetrovi, odnosno gasovi u digestivnom traktu najčešće nastaju kao posledica gutanja vazduha (aerofagija) ili kada bakterije u debelom crevu razgrađuju određenu hranu.
Osoba može da proguta velike količine vazduha ako:
– žvaće žvakaću guma
– puši
– pije gazirana pića
– brzo jede ili pije
– nosi labave proteze
– brzo jede tvrde slatkiše
Ako se taj višak vazduha ne podrigne, on će se pomeriti u vaš gastrointestinalni trakt i osloboditi se kroz analni otvor, piše centarzdravlja.hr.
Iako se varenje određene hrane može razlikovati od osobe do osobe, postoje neke namirnice za koje se zna da izazivaju gasove kod većine ljudi, kao što su:
– pasulj
– sočivo
– određeno povrće, kao što su: špargle, prokelj, kupus i brokoli
– mlečni proizvodi, kao što su: sir, sladoled i jogurt
– pića kao što su: sok od jabuke, sok od kruške i gazirana pića koja sadrže visoko fruktozni kukuruzni sirup
Gasovi uglavnom nisu opasni. Tegobe povezane sa čestim gasovima se leče izbegavanjem supstanci koje ih izazivaju. Međutim, kod nekih pacijenata znaci pogoršanja mogu se pojaviti bez ikakve intervencije kao rezultat reakcije tela na neku nesvesnu promenu.
U takvim situacijama se ponekad koristi aktivni ugalj za smanjenje gasova i neprijatnih mirisa, ali on ima loš ukus i može da zaprlja odeću. Drugo rešenje su tablete hlorofila, koje mogu da neutrališu neugodne mirise i koje pacijenti bolje prihvataju. Pre upotrebe bilo kakvih preparata, prirodnih ili lekovitih, obavezno se konsultujte sa lekarom.
Redovni gasovi su znak da unosite pravu količinu vlakana i da imate zdrave mikrobe u crevima. Ponekad vetrovi mogu biti hronični i mogu se samo delimično rešiti terapijom.
Međutim, gasovi praćeni drugim zabrinjavajućim simptomima, kao što su: gubitak težine, anoreksija, prekomerna dijareja, povraćanje, groznica, produženo nadimanje i jak bol u stomaku mogu biti znak smetnje u varenju ili drugog gastrointestinalnog stanja na koje treba obratiti pažnju.
Medicinska stanja koja su praćena stalnim gasovima kao jednim od simptoma su:
– sindrom razdražljivih creva
– netolerancija na laktozu
– pankreatitis
– čirevi
– celijakija
– kamen u žuči
– divertikulitis
Ova stanja mogu biti opasna ako se ne leče, a ako primetite bilo koji od gore navedenih simptoma zajedno sa pojačanim gasovima, obavezno posetite svog lekara.