Ne možete potpuno da očistite roštilj: Probajte sa folijom, lukom, pivom ili sirćetom – i rezultat će vas oduševiti
Prvi maj se tradicionalno provodi na otvorenom, naravno ako vreme dozvoljava, u dobrom društvu i uživajući u odličnom i ukusnom roštilju. Ali posle žurke mora nešto da se uradi, pre svega očisti roštilj na kome smo spremali prvomajski obrok.
U nastavku vam donosimo trikove kako da to uradite brzo, lako i uz pomoć sastojaka koji vam možda nisu odmah pali na pamet kao vrhunsko rešenje za efikasno čišćenje roštilja.
U bocu sa raspršivačem stavite obično sirće za domaćinstvo. Pošpricajte sirće po celom roštilju, a zatim uzmite zgužvani komad aluminijumske folije i upotrebite ga kao četku da odmah sastružete prljavštinu.
Drugi metod u koji se mnogi ljudi zaklinju je natapanje rešetki za roštilj u Koka-kolu. Zgrabite lavor, stavite rešetku i sipajte koka-kolu dok rešetka nije bila potpuno pokrivena. Nakon toga pustile još 20 minuta, a potom izvuciterešetku i koristite četku za roštilj.
Ako želite da duboko očistite roštilj, evo koraka: uključite roštilj na najvišu temperaturu, zatvorite poklopac i sačekajte najmanje 30 minuta. Ovo će raditi kao pećnica za samočišćenje. Ostavite roštilj da se potpuno ohladi, a zatim istrljajte rešetke četkom (izbegavajte metalne četke koje mogu prosuti opasne komade u hranu) ili sunđerom, sapunom za suđe i toplom vodom. Za dodatnu moć čišćenja, ako imate prostora, potopite sve rešetke u rastvor sapuna i tople vode na 30 minuta. Kada se namoče, možete ih ponovo izribati – koristeći sodu bikarbonu i sirćetnu pastu na većini tvrdoglavih područja.
Koristite nož ili bilo koju vrstu ravnog strugača da uklonite komade iz ložišta. Na kraju, očistite spoljni deo roštilja belim sirćetom i krpom ili specijalizovanim sredstvom za čišćenje nerđajućeg čelika.
Uključite roštilj i stavite aluminijumsku foliju direktno na rešetke. Zatvorite poklopac roštilja. Pustite da roštilj radi nekoliko minuta dok se rešetke ne zagreju i ostatak ne počne da pušta. Uklonite listove folije, a zatim izribajte rešetke zgužvanom kuglom folije.
Masne rešetke na vrelom roštilju preliti sa pola flaše piva. Pivo će razbiti ulje i masnoću i odmah će se skinuti nakon čišćenja četkom.
Za čišćenje sirćetom prvo pustite da se rešetka ohladi. Zatim dve šolje sirćeta razblažite sa dve šolje vode i sipajte u bocu sa raspršivačem. Sada možete prskati svoj roštilj od nerđajućeg čelika sirćetom.
Ostavite da se roštilj zagreje na visokoj temperaturi. Polovinu luka probušite viljuškom i istrljajte isečenom stranom nadole duž rešetke za roštilj. Sok od luka će proizvesti paru koja uklanja komadiće i ugljenisane ostatke, prenosi jutarnji.hr.