Kako da proverite da li vam se zakačio krpelj?
To su sićušna stvorenja koja se nalaze u šumi, močvarama, travnjacima i parkovima. Mladi krpelji mogu biti mali poput semena maka, dok stariji izgledaju poput sićušnog pauka. Krpelji mogu ponekad preneti bolesti na ljude, uključujući i lajmsku bolest. Međutim, treba znati i to da nije svaki krpelj zaražen, i da neće baš svaki da vam prenese bolest.
Znakovi lajmske bolesti uključuju kružni crveni osip i simptome nalik gripu. Ako se infekcija ne leči brzo antibioticima – može prouzrokovati nervne i srčane probleme, bol i oticanje u zglobovima i probleme sa koncentracijom. Brzo i bezbedno uklanjanje krpelja značajno smanjuje rizik od bolesti.
Pa, kako proveriti da li vam se negde zakačio krpelj?
Ako ste bili u blizini neke visoke trave, grmlja, šumovitih biljaka ili čak u vašem dvorištu ili bašti, trebalo bi da izvršite detaljnu proveru. To uključuje proveravanje svakog dela vašeg tela. Obavezno proverite između zglobova (iza kolena, laktova, pazuha), iza ušiju i bilo kog dela tela prekrivenog dlakom (iza vrata), jer krpelji vole topla, tamna mesta. Ako ste sa psom otišli na planinarenje, proverite da li je i on možda zakačio nekog krpelja.
Kako izgleda ujed krpelja?
Ujed krpelja obično rezultira malim crvenim izbočinama – slično ubodu komarca – i verovatno će nestati nakon nekoliko dana. Izraziti crveni osip povezan sa lajmskom bolešću je kružnog oblika i formira obrazac poput bikovog oka – ali važno je napomenuti da neće svi koji dobiju lajmsku bolest dobiti i osip.
Svetska zdravstvena organizacija ističe da je većina uboda krpelja bezopasna i da samo mali broj krpelja prenosi bakterije koje mogu izazvati lajmsku bolest kod ljudi.