Ko bolje podnosi hladnoću: muškarci ili žene?
Dugo se verovalo da ženama teže pada hladnoća od muškaraca.
Nova naučna studija, međutim, pokazala je da je istina drugačija jer je otkrila da se mehanizmi zadržavanja toplote kod žena zapravo aktiviraju na nižoj temperaturi u poređenju s muškarcima.
Istraživači su angažovali 28 mladih, zdravih i relativno vitkih dobrovoljaca za svoje istraživanje, od kojih su 16 bile žene i 12 muškarci.
Tim istraživača merio je različite reakcije tela dok su učesnici bili izloženi temperaturama u rasponu od 17 do 31 stepen celzijusa.
Kao deo studije, izračunali su i tzv. „donju vrednost kritične temperature“ svake osobe, prenosi Dejli mejl.
To je minimalna temperatura koja se može tolerisati pre nego što telo svojim mehanizmima „reaguje“ da bi se osoba zagrejala.
Analiza je otkrila da su muškarci počeli da troše energiju da bi se zagrejali na temperaturi od oko 23 stepena, dok se kod žena to dešavalo na temperaturi od oko 22 stepena celzijusa.
Naučnici su takođe otkrili da su žene bolje održavale temperaturu tela kako je postajalo hladnije i da ih je organizam bolje štitio od hladnoće.
Istraživači iz Nacionalnog instituta za zdravlje u Betezdi (SAD) smatraju da žene imaju više prirodnih zaštita od hladnoće jer imaju više telesne masti od muškaraca.
U njihovoj studiji objavljenoj u žurnalu „Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS)“ piše: „Uvreženo je mišljenje da je ženama hladnije nego muškarcima na istoj temperaturi, ali malo ima istraživanja koja to pokazuju. Mi smo otrkili da žene imaju nižu kritičnu temperaturu u poređenju s muškarcima, i to uglavnom zato što su bolje zaštićene od hladnoće jer u proseku imaju više telesne masti.“
Mada je studija pokazala da žene bolje podnose hladnoću od muškaraca, njene rezultate bi trebalo uzeti s rezervom. Izmerena razlika među polovima je suviše mala, a teško je generalizovati bilo šta na osnovu eksperimenta sa svega 28 učesnika.