Koliko često treba da peremo posteljinu?
Kućna higijena i redovnost čiščenja nekih prostorija jedan od je bitnijih faktora koji utiču na naše zdravlje. Jedna od oblasti koja posebno zahteva našu pažnju je spavaća soba, i to pogotovu u doba karantina.
Nije sramota priznati da ponekad odokativno određujemo kada je vreme da se nešto opere, a to verovatno uključuje i posteljinu. Ne brinite, uvek postoje preporuke nekoga stručnijeg od nas, koje mogu da pomognu da promenimo rutinu na pravi način. U nastavku otkrijte kako da pravilno perete i održavate celokupnu posteljinu.
Zašto je važno prati posteljinu?
Posteljina je mesto na kome se lako mogu nakupiti razni oblici prljavštine. Kako u krevetu provodimo sate i sate svakog dana, naročito u poslednje vreme, tu se skupljaju mrtve ćelije, znoj, kao i čestice prašine. Ako imate i kućne ljubimce, na sve to dodajte bakterije koje oni mogu prikupiti svojim telom i nataložiti na ostalo penjanjem na krevet. Sigurno znate onaj lepi osećaj kada legnete u čistu posteljinu, a važno je ne zapostaviti ni jastuke ni jorgane kako bi okruženje bilo zdravo za vašu kožu. Što čistije, to bolje.
Koliko često treba prati čarsave i navlake za prekrivače i jastuke?
Možda ste ovo već znali, ali nije naodmet ponoviti – posteljina, kao i navlake za sve prekrivače i jastuke treba prati bar jednom u dve nedelje. Neki čak preporučuju da to činite svake nedelje, naročito u uslovima kada više vremena provodite kod kuće. Ono što je još važno jeste da to činite na temperaturi od minimum 60 stepeni, a preporuka za sušenje je na otvorenom prostoru, jer UV zraci sunca pomažu u uklanjanju mikroorganizama.
Koliko često treba prati jastuke?
Ne zaboravite da i sami jastuci traže pranje sa vremena na vreme, a preporuke su da to činite na 4 do 6 meseci. Za to vreme se u njima nakupi dosta mrtvih ćelija i grinja, pa je neophodno otarasiti ih se putem pranja. Ako imate mašinu za sušenje veša, možete jastuk ubaciti unutra i uključiti neku nižu temperaturu za dezinfekciju.
Koliko često treba prati prekrivače?
Jorgani i druge vrste prekrivača ne zahtevaju pranje toliko često kao jastuci, ali ipak ne treba zaboraviti ni na njih. Njima je dovoljno da ih dva puta godišnje ubacite u veš mašinu, a ukoliko su preveliki za nju, preporuka je da ih date na hemijsko čišćenje, jer je vrlo bitno da se nakon pranja prikladno osuše.
Nekoliko preporuka za održavanje kreveta čistim
Ove preporuke su verovatno svima očigledne, ali ponekad se desi da ih jednostavno zaboravimo. Jedan od primera je da ne treba zaspati sa maskarom na licu, već je treba temeljno skinuti. Takođe, ukoliko ste bili napolju u toku dana, tuširanje nakon toga ili pred spavanje znači da ste sa sebe skinuli potencijalne zagađivače iz spoljašnje sredine. Ljubimce treba puštati u krevet samo ako ste ih okupali, nikako direktno po povratku iz šetnje, a preporučuje se da izbegavate i da jedete u krevetu. Ono što takođe doprinosi zadržavanju je veliki tepih u spavaćoj sobi, tako da ako imate jedan, obavezno ga redovno usisavajte. I poslednji savet je da ne hodate bosi po stanu, koliko god da je čist, jer preko stopala unosite prljavštinu u krevet, već da obujete papuče.
Izvor: Stylist
Fotografije: Unsplash