Koliko voća zaista ima u sokovima koje pijete?
Da li ste se nekada zapitali koliki je procenat voća koji se zaista nalazi u sokovima koje kupujete? Ukoliko ste ljubitelj voćnih sokova, trebalo bi da znate da na svakoj ambalaži mora da bude obeležen procenat voća koji sok sadrži.
Svi znamo da je voće zdravo i da se preporučuje njegova redovna konzumacija, naročito u prelaznim vremenskim periodima i uslovima kada nam imunitet prirodno pada. Sada je baš takav trenutak, kada su nam vitamini i minerali i više nego potrebni. Međutim, da li njih možemo da dobijemo i iz voćnih sokova, odnosno da li se preporučuje njihova konzumacija? Postoji nekoliko faktora koji utiču na kvalitet sokova, na koje treba da obratimo pažnju prilikom njihovog izbora i kupovine.
Okruženje iz kog voće dolazi
Proizvođači voćnih sokova obično prikupljaju svoje voće iz plodnih krajeva, ali veoma je važno da su u pitanju oblasti poznate po voćarstvu, plodnosti i nezagađenosti. To omogućava da se u soku nađe sveže voće.
Poštovanje standarda i kontrola kvaliteta
Izbor kvalitetnih plodova i pridržavanje standardima kvaliteta obavezni su deo proizvodnog procesa, uz neophodnu kontrolu kvaliteta. Proizvođači koji unapređuju svoj proces, nude nove proizvode i imaju transparentne deklaracije predstavljaju pouzdani izbor.
Način obrade voća
Za prirodan sok potrebno je prerađivati sveže voće, koje se direktno cedi i pakuje u adekvatnu ambalažu. Upotrebom metode hladne ekstrakcije zadržava se prirodan ukus i vitaminski sastav voća.
Procenat voća (voćnog soka)
Uobičajeno je da na ambalaži voćnih sokova stoji oznaka 100% voćni sok. Voćni sokovi mogu biti direktno ceđeni, što znači da oni sigurno ne sadrže dodati šećer ni aditive. Ali voćni sok može biti dobijen i iz voćnih kaša i koncentrisanog voćnog soka.
Naša preporuka – Fruvita sokovi
Fruvita se nalazi u najpoznatijem voćarskom kraju u Srbiji, smederevsko-podunavskom, okružena Dunavom i ogromnom površinom plodne zemlje. Zahvaljujući tome uvek se prerađuje sveže domaće voće, u skladu sa najvišim standardima kvaliteta. Uz sve to, tu je i svakodnevna stručna kontrola kvaliteta.
Za preradu se biraju sveži, sočni plodovi, iz kojih se ceđenjem dobija čist voćni sok, koji se brzo pasterizuje i toči u ambalažu. Prirodan ukus, vitamini i minerali čuvaju se metodom hladne ekstrakcije, a gorke materije i pesticidi ostaju u odstranjenim semenkama i pokožici.
Fruvita SAMO VOĆE & NIŠTA VIŠE su jedni od retkih direktno ceđenih voćnih sokova na našem tržištu koji se pakuju u PET ambalažu. U njima se nalazi isključivo voćni sok bez aditiva i dodatog šećera, odakle i potiče slogan „Samo voće i ništa više“. Svi sastojci navedeni su na atraktivnim ambalažama, na kojima možete videti koliko se tačno voćkica nalazi u svakoj boci soka. Ukoliko vas interesuje celokupan proizvodni proces, na ovom linku možete videti ceo put koji svaka voćka prođe od trenutka kada je ubrana sve dok se ne nađe na policama u boci Fruvita prirodnog soka.
U paleti Fruvita proizvoda nalaze se najrazličitiji ukusni sokovi od domaćeg voća i povrća. Tako u liniji „Samo voće i ništa više“ možete da birate između: ceđene jabuke (dobra za mame, dojilje), jabuke i limete (sezonsko osveženje), jabuke i cvekle (dobra za jačanje imuniteta), jabuke i kupine (antioksidansi), jabuke i višnje, jabuke i kruške, jabuke i kajsije, jabuke i breskve.
Linija Fruvita 100% voćni sok dolazi u varijantama: jabuka, narandža i crveni grejp.
Svi proizvođači sokova u obavezi su da navedu tačan sastav svojih proizvoda na etiketama, ali ponekad vas kreativne ilustracije, i prateći tekst, mogu navesti da mislite da ste kupili voćni sok, a to ne bude tako. Kako biste se osigurali da za svoj novac dobijete kvalitet koji i očekujete, najbolje je uvek čitati delkalaraciju na etiketi. Ali ako ipak imate sumnje u kvalitet proizvoda ili u njegov sastav, dobra ideja može biti da kontaktirate proizvođača direktno preko navedenog telefona ili društvenih mreža.
Znamo sa sigurnošću da će vam Fruvita uvek odgovoriti na sva vaša pitanja.