Plava svetlost ekrana izaziva prerano starenje kože, ali ipak postoji način da se zaštitite
Mnoga istraživanja pokazala su kako izloženost plavoj svetlosti koju emituju elektronski uređaji poput mobilnih telefona i kompjutera izaziva prerano starenje kože.
Danas je gotovo nezamislivo raditi neke poslove bez kompjutera, a u poslednje vreme i bez mobilnog telefona. Svetlost ekrana računara, laptopa, mobilnog, ali i televizora, tzv. plava svetlost prema mnogim istraživanjima ima negativan uticaj na našu kožu.
Pokazalo se kako ćelije kože izložene plavoj svetlosti ‘odumiru’ što može dovesti do preranog starenja kože lica. Osim na kožu, plava svetlost negativno utiče i na vid, piše N1 Zagreb.
Što je tačno plava svetlost?
Plava svetlost (eng. blue light) prisutna je zapravo svugde, a sunce je glavni izvor plave svetlosti. I dok je sunce prirodna plava svetlost, veštačka plava svetlost iz ekrana koje svakodnevno koristimo i na poslu i u privatnom životu može biti veoma štetna.
Štetna svetlost ekrana naziva se i HEV svetlost što je od engleskog naziva – high-energy visible light. Prema istraživanjima, za pretpostaviti je da je osam sati pred ekranom koji emituje plavu svetlost jednako kao pola sata izloženosti suncu bez adekvatne zaštite.
Naravno, ekrani ne emituju UV zračenje kao sunce, ali vreme izloženosti plavoj svetlost, kao i blizina ekranima može dovesti do raznih poteškoća za ljudsko zdravlje.
Simptomi preterane izloženosti plavoj svetlosti
Veštačka plava svetlost može izazvati glavobolju, umor, depresiju, poremećaj spavanja, ali i promene raspoloženja. Ipak, najviše utiče na kožu lica i vid.
Istraživanja su pokazala kako dugotrajna izloženost veštačkoj plavoj svetlosti može dovesti do ubrzanja procesa oksidacije što rezultira odumiranjem ćelija kože te uzrokuje njeno prerano starenje.
Osobe koje su na radnom jestu više sati izložene plavoj svetlosti često imaju suvu i dehidriranu kožu i primećuju pojavu bora i pigmentaciju kože. Uz to, lice im je često crveno.
Što se tiče vida, osobe mogu primetiti da su im oči umorne, nadražene i da im je zamagljen vid.
Kako se zaštiti od posledica plave svetlosti?
Što se tiče zaštite kože, na tržištu je sve više krema koje imaju oznaku ‘HEV blocking’, što znači da štite od veštačke plave svetlosti s ekrana. Ako radite za kompjuterom ili u zatvorenom prostoru s LED rasvetom (koja takođe emituje plavu svetlost), svakako bi trebalo da koristite zaštitnu kremu.
Kod nas su te kreme uglavnom i kreme za sunčanje, no važno je da je na njima jasno naznačeno da štite i od HEV zračenja.
Svakako na ekranima možete izabrati opciju zaštite blagostanja očiju, nauštrb drugih opcija emitovanja slike, jer ona smanjuje negativni uticaj veštačke plave svetlosti na oči, ali i na kožu.
Zaključak
Izloženost veštačkoj plavoj svetlosti ekrana može ostaviti negativne posledice na zdravlje, ali najviše se odražava na koži lica. Ako želite izbeći prerano starenje kože, kao i suvoću i dehidriranost, važno je koristiti zaštitne kreme s oznakom HEV.
Izvor: N1 Zagreb