Za šta sve može da posluži limun?
Nadamo se da volite limun i da ga koristite u svakodnevnoj ishrani i pripremi napitaka. Međutim, ukoliko ste dosetljivi i volite da probate iste stvari na drugačiji način, onda vam ovo voće može poslužiti i u drugim segmentima života. Postoje podaci koji ukazuju na to da se koristio još pre 1000 godina u lečenju različitih oboljenja. Reč je o veoma zdravoj namirnici, a kako sve možete da primenite njegove blagodeti, otkrijte u nastavku.
Nedavno smo objavili tekst koji vam se dopao, a u kome smo predstavili prednosti vode obogaćene limunom i medom. Međutim, on svoju primenu pronalazi i u nezi i ulepšavanju, zatim čišćenju, ali i kuvanju. Tajna je u vitaminima C i B, te mineralima kao što su bakar, kalcijum i gvožđe. Nadamo se da će vam se dopasti trikovi koje smo pripremili, te da ćete od danas uvek imati bar jedan limun u frižideru.
1. Zdravlje
Kako je kora limuna bogata citrusnim uljem, možete je koristiti za rasterivanje insekata. Jednostavno je postavite na mesta gde se najviše skupljaju i rešili ste problem za tili čas. Takođe, možete ga upotrebiti kada vas boli grlo, tako što ćete dodati nekoliko kapi u vodu sa malo soli i zatim grgutati par minuta. Na ovaj način možete i poboljšati svežinu daha. Primenjuje se i u aromaterapiji, jer se veruje da njegov miris popravlja raspoloženje. Kada vas boli stomak pojedite krišku limuna, i njegov sok će pobrinuti da se osećate bolje, a pored otklanjanja problema sa varenjem, očistiće organizam od toksina. U slučaju niskog krvnog pritiska, popijte toplu limunadu nekoliko puta u toku istog dana. Limunov sok pomaže i u sprečavanju nastanka kamena u bubregu. Probleme za zubima, kao što su zubobolja ili zapaljenje desni, takođe možete rešiti uz pomoć limuna, tako što ćete pažljivo naneti malo soka na žarište. I na samom kraju, kada vas boli glava dodajte par kapi u vruć čaj, jer ta mešavina čini čuda.
2. Lepota
Ukoliko želite prirodne pramenove, poslužite se starim oprobanim trikom. Pre odlaska na plažu naprskajte limunov sok po kosi, ostavite da deluje 30 minuta, a zatim isperite. Kada su u pitanju nokti, natopite vatu sokom, kako biste ih očistili od silnih slojeva laka. Osobama koje žele dubinsku negu lica, limun kao dodatak vodi može odigrati veliku ulogu. Uz to, primetićete smanjenje broja mitisera. Umesto klasičnog pilinga poslužite se mešavinom sode bikarbone i limuna, istrljajte grube slojeve kože, i isperite. Dodatni savet jeste da nakon toga nanesete maslinovo ulje kako biste zadržali vlagu. Ukoliko vam se desi da se posečete, a pri ruci nemate sredstvo za dezinfekciju, nakapajte malo soka na vatu i očistite ranu. Isti postupak primenite i prilikom kontakta sa otrovnim bršljanom. Još jedan trik glasi, vatom natopljenom limunom tretirajte bradavice, i one će kroz nekoliko dana nestati.
3. Čišćenje
Zagorele šerpe i tiganje lako očistite u situacijama kada deterdžent nije dovoljan, tako što ćete u vodu ubaciti pola limuna, i sačekati da provri i zagoreli tragovi nestanu. Pored toga, možete potopiti krpu sokom od limuna, kako biste priboru vratili stari sjaj, a zatim ga isperite. Zatim, ostatke limuna ubacite u korpu za otpatke kako bi prostor lepo mirisao. Kada je u pitanju garderoba, bele čarape potopite u vrelu vodu u koju ste dodali kriške limuna. Ogrebotine na nameštaju uklonite tako što ćete pomešati limunov sok i maslinovo ulje u odnosu 1:2, uzeti krpu i dobro istrljati. Frižider možete osvežiti uz pomoć sunđera natopljenog limunom koji ćete ostaviti da deluje nekoliko sati. Poput kante za otpatke, limun možete staviti i u sobu da upije neprijatne mirise. Da ne zaboravimo moljce, koje možete rasterati tako što ćete u limun zabosti čen belog luka. Aroma koju bude ispuštao pomoći će vam u tome.
4. Kuvanje
Ukoliko ne želite da vam pirinač bude gumenast, dodajte nekoliko kapi limuna u vodu u kojoj ga kuvate. Da biste bili sigurni da ste dobro očistili voće i povrće, pomešajte supenu kašiku limunovog soka, 2 kašike sirćeta i jednu šolju vode, promućkajte i naprskajte. Nakon pripreme hrane kao što je riba, istrljate dlanove limunom da biste otklonili neprijatne mirise. Kada pripremate karfiol, zadržite belinu tako što ćete ga poprskati limunovim sokom pre nego što počnete. Gvakamole sos je ukusniji i postojaniji ako odozgo prelijete malo soka. I za sam kraj, dlanove zamazane tragovima šumskog voća, istrljate limunom, zatim operite vodom i sapunom, i ponavljate postupak dok ne izgube boju.
Izvor: My Domaine
Fotografije: Unsplash