Zašto je važno voditi dnevnik čitanja?
Praćenje knjiga koje čitamo dobra je navika, jer nam pomaže da organizujemo svoju kućnu biblioteku, bolje je upoznamo i izvučemo malo više iz knjiga nego da ih čitamo, odložimo na policu i nikad ne otvorimo opet. Mnogo je strastvenih čitalaca koji koriste veb stranice, kao što je Goodreads, ali u mnogim prilikama preterano društveno umrežavanje ne podstiče ih da napišu iskrenu recenziju.
Stoga je dobro voditi dnevnik čitanja – beležnicu u koju zapisujemo knjige koje čitamo, utiske o njima, koji su nam bili omiljeni delovi. Ova navika pomaže nam da zadržimo više informacija o tome i omogućuje nam da ih se bolje sećamo u budućnosti, koristeći više vremena za čitanje. Osim toga, možemo biti potpuno iskreni, jer niko neće čitati naša mišljenja osim ako ne poželimo dobrovoljno da ih podelimo, što uvek možemo uraditi.
Da biste to učinili, nije potrebno da imate poseban dnevnik, jednostavna sveska mogla bi da posluži svrsi, ali kada ste spremni da se posvetite, postoje posebni rokovnici koji su već osmišljeni za ovaj zadatak, sa posebnim segmentima, kao što je indeksiranje stranica kako bismo lakše tražili recenzije… Ponekad sam notes može predstavljati izazov za buduće naslove, kao što su: čitanje knjige nekoga iz našeg kraja, ili naslova koji je napisao pripadnik manjine, ili je objavio nezavisni izdavač.
Vođenje ove vrste evidencije nam dalje omogućuje uspostavljanje i praćenje ciljeva čitanja, na primer čitanje 25 knjiga u godini. Pokazalo se da nam postavljanje cilja čitanja pomaže, usmeravajući nešto tako intimno kao što je samo čitanje.
Neki ljudi dodaju još ličniji i kreativniji pristup dnevnicima čitanja, ukrašavajući stranice crtežima, nalepnicama, trakama… Mašta ne poznaje granice!
Izvor: Womenʼs Health España
Naslovna fotografija: Taisiia Shestopal / Unsplash