Zašto stručnjaci preporučuju da operete novu odeću pre nego što je nosite
Obično kada kupimo novi komad odeće, pogotovo ako se radi o nekom malo boljem i luksuznijem komadu, poput lepe končane bluze, svilene košulje ili haljine, nemamo naviku da ga operemo pre prvog nošenja plašeći se da on nikada neće izgledati tako lepo i novo. Ipak, stručnjaci upozoravaju da sve odevne predmete koji dolaze u direktan dodir sa kožom ipak treba oprati i za to daju mnogo, pre svega zdravstvenih razloga.
U procesu proizvodnje se često koriste štetne hemikalije
Možda mislite da je nova odeća bezbedna ako izgleda neuprljana, ali bi zapravo mogla biti štetna za vašu kožu ako sadrži toksine, koji mogu da prodru u vašu kožu. Većina fabrika za proizvodnju odeće nalazi u urbanim industrijskim zonama sa velikim prometom i velikom koncentracijom ljudi, kamiona i proizvodnje. To sve omogućava zagađivačima da kruže i pričvrste se za tkanine.
Dok odeća stigne do vas, možda će izgledati u redu, ali na njoj se nalazi mnogo stvari koje možda nećete videti. Sa druge strane, hemikalije koje se koriste u procesu proizvodnje mogu biti opasne. Prema rečima stručnjaka, neke od opasnik materija su:
- Olovo, prilično čest sastojak mnogih pigmenata za bojenje jarkih boja
- Formaldehid, poznati kancerogen koji se često koristi u odeći koja se ne gužva
- PFC, vodoodbojni materijal na bazi fluorougljenika
- AZO disperzna boja, kancerogena sintetička boja koja se lako apsorbuje u kožu i povezana je sa kontaktnim dermatitisom.
Evo kako ovi toksini utiču na vašu kožu
Dermatolozi upozoravaju na mogućnost alergijskog kontaktnog dermatitisa ― crvenog osipa koji svrbi uzrokovan direktnim kontaktom sa određenom supstancom. Znojenje i trenje od uske odeće, kao što je oprema za vežbanje, mogu doprineti oslobađanju boja i hemikalija koje potencijalno iritiraju ili izazivaju alergije. Hemikalije se lako skidaju vodom ili u mašini za pranje veša.
Jedan od simptoma može biti i hiperpigmentacija koja se može javiti u predelu pazuha, prepona ili u drugim naborima na telu. Ljudi koji imaju osetljivu kožu ili se bore sa ekcemom sigurno če odmah imati reakciju na ove supstance, a oni sa otpornijom kožom simptome mogu osetiti kasnije, nakon par dana ili čak neće imati reakciju prvi put, ali vremenom mogu postati osetljivi.
Najbolji način za pranje potpuno nove odeće
Srećom, čišćenje novih stvari nije naporan zadatak i možete se osloniti na iste savete koje su premenjivale naše mame i bake. Novu odeću najbolje ćete oprati tako što je okrenete naopačke, operete je na niskoj temperaturi i prirodno osušite.
Ako su komadi delikatni ili ste zabrinuti da biste ih oštetili pre nego što budete imali priliku da ih nosite, uvek možete da ih operete ručno. Brzo ručno pranje sa malo deterdženta je sve što vam je zaista potrebno da skinete neke od hemikalija i boja i stvari sa odeće pre nego što je stavite u kontakt sa kožom.
Izvor: huffpost.com
Naslovna fotografija: Priscilla Du Preez@priscilladupreez