Ovo se dešava sa vašim organizmom ako svaki dan jedete luk
Ako volite luk i pitate se šta se dešava sa vašim telom kada jedete ovo povrće, ovaj članak je napisan samo za vas.
Luk je prirodan izvor vitamina, minerala i biljnih jedinjenja upakovanih u ukusno višeslojno pakovanje.
Dok luk dolazi u različitim varijantama (žuti, crveni, pa čak i slatki) i može se razlikovati po ukusu i kulinarskoj upotrebi, svi su slični po svom nutritivnom sastavu. Međutim, neke vrste imaju zaista impresivna svojstva.
Zdravstvene prednosti luka
Luk je možda najpoznatiji po svom ljutom, oštrom i začinjenom ukusu, posebno kada se jede sirov. Kada se prži ili karamelizuje, luk razvija očaravajuću slatkoću praćenu mekim, blago puterastim ukusom, dodajući dubinu i bogatstvo raznim jelima, piše Eating Well.
Ako redovno dodajete luk u svoje obroke, evo šta biste mogli da primetite:
Luk je prirodni izvor prebiotika koji su neophodni za optimalno zdravlje creva. Prebiotici su neprobavljiva vlakna koja služe kao hrana za korisne crevne bakterije, stimulišu njihov rast i balansiraju crevnu floru.
Konkretno, luk sadrži prebiotik inulin, koji pomaže u stimulisanju rasta zdravih bakterija. Dokazi sugerišu da alicin, jedinjenje koje se nalazi u luku, takođe može pomoći u održavanju zdravih creva.
Redovna konzumacija luka je dobra za zdravlje srca. Luk ima antiinflamatorna i antioksidativna svojstva, posebno jedinjenje kvercetin, koje može imati antihipertenzivne efekte. Pored toga, pokazalo se da kvercetin pomaže u smanjenju nivoa triglicerida i holesterola. Dokazi sugerišu da jedenje luka ne samo da može biti korisno u prevenciji i lečenju dislipidemije i visokog krvnog pritiska, već može na kraju pomoći u smanjenju rizika od razvoja kardiovaskularnih bolesti.
Luk je takođe koristan za održavanje dobrog zdravlja očiju. Bogat je sumporom koji je važan za proizvodnju glutationa, jednog od najjačih antioksidanata u telu. Ovaj antioksidans je neophodan za održavanje zdravlja očiju jer pomaže u sprečavanju degeneracije makule povezane sa starenjem, katarakte i glaukoma.
Stoga, uključivanje luka u vašu ishranu potencijalno može podržati i održati dobro zdravlje očiju.
Luk, neki veruju, može značajno doprineti prevenciji raka. Bogat je antioksidansima i jedinjenjima koja sadrže sumpor koji potencijalno mogu smanjiti rizik od određenih vrsta raka, uključujući rak pluća, prostate i želuca.
Jedna studija je procenila primarnu incidencu raka dojke među uzorkom žena u Portoriku. Rezultati studije sugerišu da česta konzumacija luka i belog luka može biti zaštita od raka dojke kod ove populacije. Drugi podaci sugerišu da možda postoji veza između konzumiranja više hrane koja sadrži alicin, kao što je luk, i smanjenog rizika od raka želuca.Međutim, potrebna su opsežnija istraživanja da bi se potvrdili ovi nalazi.