5 najčešćih propusta majki dečaka
Svaka majka sanja o tome da u svoje dete uloži maksimum i odgaji srećnu i skladnu osobu, no ponekad takve težnje dobiju negativnu konotaciju i loše se odražavaju na decu. Koje greške najčešće prave majke dečaka prema stručnjacima, iako rade najbolje što znaju.
Preuzimanje uloge oca
Jedna od najvećih grešaka koje čine mame je preuzimanje uloge tate. Mnoge žene su toliko navikle da sve drže pod kontrolom da su gotovo sve muške funkcije preuzele u svoje ruke, pokušavajući svojim sinovima da demonstriraju kakav muškarac treba da bude. Ali rezultat je upravo suprotan – dečak ostaje dečak i iščekuje snažnu ženu koju će jednog dana sresti na svom putu. No, u takvim odnosima roditelj-dete majka nije spremna da se razvoji od svog odraslog sina, smatrajući sebe vođom i upravljajući njegovim životom.
Kako biste izbegli ovaj scenario, pokušajte da opustite kontrolu i ne donosite odluke umesto svog deteta – dajte mu priliku da se ostvari, čak i ako vam se čini da u ovoj fazi života nije za to spremno. Samostalnost i mogućnost učenja na vlastitim greškama doneće detetu mnogo više koristi.
Povlađivanje
Ne bi trebalo da uskratite svom sinu mogućnost da bude odgovoran za sebe, za vas, za svoju porodicu. Za pravilan razvoj dete važno je da se dete oseća potrebnim, shvati da puno zavisi od njegovih postupaka, da može doneti radost, usrećiti druge. Čak i malom dečaku treba dati zadatke – naravno, oni bi trebalo da budu u korelaciji s njegovim godinama i sposobnostima, ali i u mladoj dobi može pospremiti za sobom (iako ne na način na koji biste želeli), oprati suđe, paziti na svog mlađeg brata ili sestru, izvesti ljubimca u šetnju, pomoći vam da ponesete ceger s namirnicama iz prodavnice. Dečaku treba približiti ne samo učenje i dodatne aktivnosti, već i neke kućne obaveze, gde može da pomogne.
U slučaju da vidi da na sebe preuzimate sav posao i marljivo ga štitite od bilo kakvih kućnih problema, odrašće s punom spoznajom da tako i treba biti: žena radi naporno kod kuće i na poslu, a on je umoran i jedino može da se izležava, igra igrice i provodi vreme kako želi, jer mu je majka pokazala da su mu sve liste želja i hobiji prioritet, a ostalo nije njegova briga.
Nametanje hobija
Kad je reč o dečjim hobijima, mnogi roditelji umeju da ih razvrstavaju prema polu – dečaci bi trebalo da igraju fudbal, a devočice bi na primer trebalo da idu na ples. Ali, u stvarnosti, važno je da dete radi ono što stvarno voli – ako sin pokazuje talent za likovnu umetnost, ima sklonosti ka muzici, zanima ga kuvanje, ne bi trebalo da se mešate u njegov razvoj na odabranom polju, jer samo na taj način se zaista može dokazati i pronaći svoj životni poziv u budućnosti.
Pritom, niko ne kaže da sin treba biti lišen „tradicionalno muških” hobija (koji se u modernom svetu više ne smatraju takvima) – ako dete nauči nešto da radi vlastitim rukama, upozna strukturu sveta oko sebe, znaće neke mehanizme, kako da popravi stvari u kući, i generalno će to biti zgodno, koristiće mu i postati dodatni izvor inspiracije i energije.
Preterana ozbiljnost i zabrana emocija
Mnoge majke dečaka, vođene stereotipom da „pravi muškarac ne plače”, preterano su stroge prema detetu i uskraćuju mu priliku da pokaže emocije. Takva strategija može dovesti do toga da dete jednostavno ne zna kako ispravno da izrazi svoja osećanja, a neprerađene pritužbe i stalno obuzdavanje emocija mogu dovesti do psihološke traume.
Ne zabranjujte osobi (čak i maloj) da oseća ono što oseća – nemojte biti previše grubi i ne zaboravite da pohvalite svog sina. Često se proces obrazovanja pretvara u bojno polje, što u konačnici dovodi do najneočekivanijih posledica. Vaspitavanje nisu samo tvrdnje, kritike i zabrane, mora biti i pozitivno. Ako od samog početka ispravno gradite odnose, usađujete odgovornost, dajete smernice i priliku da dete pokaže samostalnost i inicijativu, tada će biti manje problema.
Prekomerna zaštita
Ne zaboravite uobičajene istine – kada odgajate decu, nije važno da li su dečaci ili devojčice, morate u njima negovati samostalnost izbora, želja, dela. To plaši mnoge majke dečaka, jer samostalno dete koje zna preuzeti odgovornost za svoje postupke i donositi odluke neće biti zauvek pod okriljem svojih roditelja. Važno je shvatiti da deca nisu naše vlasništvo – oni su samostalne osobe kojima moramo pomoći da to postanu. Stoga se preterana zaštita, što je još jedan ozbiljan propust nekih majki, može pretvoriti u prave probleme koje će roditelji morati da reše.
Ako vas proganja strah da će se vaš sin, sazrevanjem, odvratiti od vas i prerano napustiti svoj dom, trebalo bi da preispitate svoje stavove o ovom pitanju – pokušajte da ne delujete manipulacijom, već izgradite poverljiv i zdrav odnos sa svojim detetom. Nije uvek lako, pogotovo kada postane tinejdžer, a njegove emocije i hormoni ključaju. Ali, to je jedini način da stvorite stvarno čvrstu vezu koja se neće prekinuti u trenutku kada vaš sin odraste.
Izvor: Marie Claire Russia
Naslovna fotografija: Bethany Beck / Unsplash