Besplatna psihološka pomoć uz akciju “Podrška psihoterapeuta”
Besplatne razgovore sa psihoterapeutom omogućio je ovog proleća Savez psihoterapeuta Srbije. Projekat Podrška psihoterapeuta započet je krajem marta, i traje i dalje – u vremenu postvanrednog stanja, punog kontradiktornosti i (još uvek) pomešanih osećanja.
Na početku vanrednog stanja, Savez psihoterapeuta Srbije odlučio je da građanima pruži besplatnu psihoterapijsku pomoć. Svi koje muče razna osećanja ili stanja, i koji su imali potrebu da sa nekim razgovaraju o tome mogli su da na sajtu Saveza pronađu spisak psihoterapeuta i njihove kontakte – mejlove i brojeve telefona. Otvorena je i telefonska linija – 19833 na kojoj svakog dana od 15-21h dežuraju psihoterapeuti voljni da saslušaju i pomognu.
Od sredine aprila razgovori sa psihoterapeutima mogu se zakazati i putem aplikacije koja se nalazi na adresi www.podrskapsihoterapeuta.com.
Kada klikntete na opciju – zakaži termin, potvrdićete svoje vreme sa psihoterapeutom (danas možete da zakažete za sutra), i otvoriće vam se stranica sa mejlom psihoterapeuta i brojem telefona. Preporučeno vreme trajanja razgovora je do pola sata, ali postoje i odstupanja – ukoliko situacija to zahteva.
Korisna aplikacija
U okviru akcije Saveza psihoterapeuta osmišljena je i aplikacija Podrška psihoterapeuta. Ova aplikacija razvijena je u okviru inicijative Budi i Ti heroj!, a realizovali su je programeri Igor Spasić i Nikola Radovanović, uz pomoć dizajnerke Andree Bodroš, i programera Mihaila Trišića i Marka Milivojevića. Idejni tvorac i nosilac ovog projekta je Igor Graić, asistent na Fakultetu Tehničkih nauka u Novom Sadu. U planu je da se aplikacija razvija u budućnosti, i da bude poligon na kom će se mladi psihoterapeuti dodatno usavršavati.
Psihoterapeut Zoran Milivojević je naveo da je aplikacija Podrška psihoterapeuta izvanredan primer kako se savremena tehnologija koristi u službi mentalnog zdravlja – ona omogućava da se automatski povežu ljudi koji se osećaju ugroženo, i psihoterapeuti koji su spremni da im u određenom terminu pruže pomoć i podršku.
Lekoviti razgovori
U akciji Podrška psihoterapeuta učestvuje oko 400 psihoterapeuta. Svi rade na volonterskoj osnovi, i prema smernicama za krizne intervencije i smernicama za rad na daljinu. Postoji i mreža supervizijske podrške. A komunikacija sa psihoterapeutima je poverljiva i zaštićena etičkim kodeksom Saveza društava psihoterapeuta Srbije.
U Savezu psihoterapeuta navode da je pomoć putem telefona do sada zatražilo mnogo onih koji su se suočili sa neprijatnim osećanjima koje je donelo vanredno stanje, odnosno sama epidemija, kao i mere fizičkog distanciranja i izolacije. U toku vanredne situacije mnogi su imali potrebu da pričaju o paničnim napadima, intenziviranoj brizi za najmlađe i najstarije, o anksioznosti, o poremećenim porodičnim odnosima…
I nakon vanrednog stanja akcija Saveza psihoterapeuta se nastavlja. Ovo udruženje poziva građane da brinu o svom mentalnom zdravlju, i da se jave ako osećaju potrebu za tim, da se ne ustručavaju da zakažu razgovor. Besplatan razgovor mogu da zakažu svi oni koji su zatečeni, zbunjeni, nemoćni, pritisnuti, uplašeni….Odnosno, svi oni koje nešto muči, i žele da razgovaraju o tome – bilo da je reč o reakcijama na stres (ili naknadnim reakcijama), o uznemirenosti, zabrinutosti, strahu, o nemogućnosti da sami izađu na kraj sa porodičnim, ljubavnim, egzistencijalnim… problemima.
Naslovna fotografija: startit.rs