Generacija Z ima novi dejting-rečnik: Ako ne znate ove pojmove u 2025, pregazilo vas je vreme
Generacija Z (rođeni od 1997. do 2012.) uvela je neke od novih pojmova kad je reč o ljubavnim vezama i dejtovanju. Možda ćete se iznenaditi kad otkrijete njihova prava značenja. Gen Z osmislila je sasvim novi pristup dejtovima i vezama, s kojim mnogi milenijalci možda neće moći da se poistovete, a neki ga možda i ne odobravaju.
Ovi moderni izrazi za dejting odražavaju kako se ljudski odnosi, emocije i ponašanja stalno menjaju – pod uticajem društvenih mreža, novih tehnologija i promene životnog stila. Verovatno ste već čuli za pojmove poput ghosting-a ili situationship-a. Svaki od njih ima posebno značenje i pokazuje koliko se svet ljubavnih odnosa s vremenom menja.
Kako prenosi Index, ovo su neki od aktuelnih Gen Z pojmova koje bi bilo dobro znati.
Orbiting
Orbiting je izraz koji se sve češće spominje na društvenim mrežama. Označava situaciju kada osoba ostaje povezana s vama online, lajkuje objave i gleda storije, čak i nakon što se veza završila. Jasno pokazuje da ta osoba ne želi da obnovi vezu, ali ipak želi da ostane u vašoj digitalnoj orbiti.
Simmer Dating
Simmer Dating označava polagano dejtovanje, odnosno namerno usporavanje početne faze upoznavanja, čime osoba sebi daje vremena za izgradnju dublje emocionalne povezanosti. Fokus je na stvaranju iskrene veze i očuvanju mentalnog zdravlja.
Sober Dating
Trezni sastanci označavaju izlaske bez uključivanja alkohola, s naglaskom na iskreno povezivanje i dobrobit obe osobe. Cilj je ostvariti smislenije interakcije bez distrakcija.

Breadcrumbing
Breadcrumbing ili „bacanje mrvica“ događa se kada neko stalno flertuje, dopisuje se i pokazuje interesovanje za izlaske, ali nikad ne napravi konkretan korak prema ozbiljnoj vezi. Time drugu osobu drži „zakačenom“, bez ikakve stvarne namere da odnos razvije dalje.
Pocketing
Pocketing se događa kada vas partner skriva od ostatka svog društvenog života, odnosno – drži vas „u zadnjem džepu“. To znači da ste formalno u vezi, možda ste čak i ekskluzivni, ali za sve ostale u njihovom životu – kao da ne postojite. Nema zajedničkih objava na društvenim mrežama, nikad vas ne upoznaje sa svojim prijateljima, a o susretu s porodicom nema ni govora. Ukratko, osećaj je kao da ste u tajnoj vezi iako ste zvanično zajedno.
Floodlighting
Floodlighting označava ponašanje u kojem osoba od samog početka dejtovanja preplavljuje sagovornika ličnim i često vrlo intimnim informacijama – od traumatičnih iskustava do detalja iz privatnog života. To može biti način da se ubrza stvaranje bliskosti, testiraju granice druge osobe ili proveri koliko je spremna da prihvati ranjivost. Iako može da deluje iskreno, floodlighting često stvara lažni osećaj intimnosti, što može dovesti do emocionalne iscrpljenosti, osećaja preplavljenosti i nezdrave dinamike u kojoj jedna osoba postaje emocionalni negovatelj.
Nije srbe pregazilo vreme nego nas je pregazio engleski jezik. Vlasnici jednog od najbogatijih jezika usvajaju strancizme kako bi sebe predstavili kao zapadnjake, jer su zapadnjaci daleko bolji od nas. Gde nam je srpski ponos?
Ponos tamo gde nam je i pasos… Ove novije generacije su poprilicno anacionalne, ne interesuje ih puno istorija, tradicija, kultura u proslosti uopste. Vecina ni na mapi ne bi znala gde je KiM, i tome slicno. Nazalost ili na srecu, ne znam… Zanima ih iskljucivo sadasnjost i sopstvena zadnjica.
Nisu to nikakve move reči nego engleske reči. E Srbijo šta si dočekala. Vuk Karadžić se prevrće u grobu.
Vidi se da izgleda osim srpskog ne znaš drugi jezik, kada ti je srpski bogat jezik.
Potpuno sam saglasna sa Vama….Zašto se koristiti anglicizmima,kada to može lepo,našim rečima…
Nas koji smo stariji od 1997. nije pregazilo vreme nego anglicizam.
Z Generacija bez budućnosti.