3 granice koje svi parovi treba da postave, ako žele ozbiljnu vezu
Parovi u vezi prolaze kroz mnoge izazove na kojima prosto moraju da sarađuju da bi opstali, a postoje neka pravila kojih bi se trebalo držati.
Prirodno je da na početku veze želimo potpuno da se posvetimo, ali pre toga treba postaviti neka pravila, tvrdi psiholog Mark Travers, prenosi Index.hr.
„Granice su ključne za zaštitu odnosa i vaših osećanja. Bez njih, nesporazumi i razlike mogu postati veliki problemi. Postavljanjem granica rano stvarate čvrstu osnovu koja može izdržati izazove“, rekao je za Psychology Today.
Tri ključne granice pre nego što veza postane ozbiljna
1. Očekivanja za budućnost
Razgovor o budućnosti u početnim fazama veze može biti zastrašujući, ali ključan za izbegavanje kasnijih problema.
„Razjasnite svoje dugoročne ciljeve i planove kako biste bili sigurni da ste oboje na istoj stranici. Istraživanja pokazuju da su dugoročna očekivanja važna za zadovoljstvo u vezi. Ako se ne slažete oko velikih aspiracija poput braka ili dece, veza može postati polovično ispunjavajuća“, napominje Travers.
Postavljanje jasnih očekivanja pomoći će nam da radimo na zajedničkoj budućnosti koja nas ispunjava.
2. Seksualne potrebe
Psiholog objašnjava: „Seksualni odnosi mogu biti ključni za uspeh veze i izvor intimnosti, radosti i užitka. Ako vi i vaš partner imate različite seksualne potrebe i želje, nijedno od vas neće biti potpuno zadovoljno. Studija iz 2016. pokazala je da zadovoljstvo u intimnim odnosima može predvideti kasnije zadovoljstvo u vezi.“
Dakle, važno je razgovarati o seksualnim potrebama i postaviti jasne granice kako bismo održali intimnu i ispunjavajuću vezu.
3. Uključenost porodice
„Vaš romantični odnos ne postoji izolovano; porodični odnosi često utiču na vašu vezu. Razgovarajte o tome koliko su vaše porodice uključene u vaš odnos kako biste izbegli osećaje ljubomore i nesigurnosti. Istraživanja pokazuju da zadovoljstvo u vezi može biti veće kod onih koji su uskladili odnose s porodicama“, kaže Travers.
Postavljanje granica u vezi s učestalošću poseta, deljenjem informacija i uključenošću porodice može pomoći u očuvanju privatnosti i sprečavanju nepotrebnog stresa u vezi.