Još uvek trošite previše? Evo nekoliko trikova za uštedu novca koji će vam biti od koristi
U vreme rasta cena osnovnih namirnica, ali i svega drugog, svaki dinar je važan, zbog čega danas naročito moramo da vodimo računa da uštedimo dovoljno finansijskih sredstava kako ne bismo došli u situaciju da budemo švorc na kraju svakog meseca.
Otkrićemo vam u narednim redovima nekoliko trikova koji vam mogu pomoći u tome.
Pretplate
Mnogo novca može otići na pretplate na ovo i ono, a kada bi malko izanaliziri šta sve plaćate shvatili bi da je veliki deo toga običan višak. Čak i da vas one pojedinačno koštaju 5-6 evra, uštedećete mnogo novca otkazivanjem nekoliko takvih pretplata, od kojih nemate mnogo koristi. Na primer, da li su vam zaista potrebni svi programi koje dodatno plaćate? Da li baš morate da imate svaki dostupan striming servis? A da ne govorimo o pretplatama na časopise, aplikacije na telefonu i slično.
Za početak, savetujemo vam da odustanete od 2-3 pretplate. Malo dodatnog novca ušteđenog na ovaj način će vam sigurno koristiti. Ne morate da brinete da ćete se predomisliti, pošto vam niko neće zabraniti da se ponovo pretplatite na iste servise.
Hrana
Da li i dalje kupujete sve što vam se učini lepim u prodavnici? Morate da prestanete s tom navikom, jer trošite mnogo novca na stvari koje vam zaista nisu potrebne. Prvi korak je odlazak u prodavnicu sa šoping listom. S ovom promenom, brzo uštedeti novac, jer u kolicima neće biti nasumične stvari koje ste primetili na putu do kase, već samo proizvodi koji su vam neophodni i zbog kojih ste uostalom i otišli u radnju. Sledeće što možete da učinite ako mislite da kupujete previše stvari je da pre odlaska do kasa, prečeprkate robu u korpi ili kolicima i izbacite bar pet stvari i vratite na svoje police, ako ste u velikoj kupovini, ili bar jednu stvar, ako ste u manjoj kupovini.
Ručak na poslu
Od svih proizvoda, hrana je najviše poskupela u poslednjih par godina. Nažalost, bez hrane ne možemo, pa smo prinuđeni da je kupujemo ma koliko da košta. S druge strane, nismo baš prinuđeni da pazarimo gotove obroke svakog radnog dana, jer su oni procentualno poskupeli i više nego namirnice u njihovom sastavu. Šta vam onda preostaje? Pa da kad kuvate, pravite više, kako bi vam ostalo za nošenje na posao. Stari dobri sendviči za poneti su takođe dobar izbor, a oni su takođe bolji za vašu liniju od većine stvari koju inače jedete na pauzi za ručak. U slučaju da volite salate, i njih možete poneti, a gotovo je sigurno da će biti svežije od kupovnih.
Onlajn kupovina
Šoping preko interneta čini sve proizvode lako dostupnim, a on nam takođe omogućava da lako upoređujemo cene i pronađemo popuste. S druge strane, pošto nam je lakše da kupujemo, to nas ohrabruje da trošimo više nego što bi inače trošili, jer ponekad prosto zaboravimo kakva nam je situacija na računa, a mnogi od nas nisu u stanju da se iskontrolišu pred svim preporukama za kupovinu, kojim nas zatrpavaju na društvenim mrežama i onlajn prodavnicama. Kako onda da se borimo s tzv. impulsivnom kupovinom? Stručnjaci savetuju da sačekate 20-30 dana pre kupovine svakog proizvoda bez koga možete, pa nakon tog perioda proverite ponovo da li vam je stvarno stalo da ga posedujete ili ste ga u šoping euforiji stavili su svoju (onlajn) korpu.
Izvor: Aktivni.si
Naslovna fotografija: Emil Kalibradov on Unsplash