Kako da radite na svojoj vezi u karantinu
Svi se suočavamo sa novom situacijom u vidu karantina i to se na svakog od nas odražava na različit način. Tu je briga ne samo o sebi, već i o članovima porodice i partnerima, bez obzira na to da li živite sa njima ili ne.
Oni koji jesu u karantinu sa svojim partnerima sada su na pravom testu svoje veze i može se desiti da primete neke sitnice koje do sada nisu. Provođenje celog dana sa nekim može da bude veoma zabavno i produktivno, ali i neprijatno i puno tenzije. Sve zavisi od toga kako se postavite i kom je stadijumu vaša veza bila i pre toga. Ukoliko ste već razmišljali o tome u kom pravcu ona ide, sada će vam sigurno biti još teže, čak i ako ste u karantinu na odvojenim mestima.
Ne mora da znači da će ovo vreme dovesti do kraja veze, već postoje načini da radite na njoj i u karantinu. U nastavku pročitajte neke od saveta psihologa koji se tiču toga.
Otvoreno pričajte o svemu što vam teško pada
Iskrenost i otvorenost u vezi su nešto oko čega se skoro svi stručnjaci slažu, bez obzira na to kakve su opšte okolnosti. Sada je pogotovu važno da ne skrivate kada vam je teško i da obavezno o tome razgovarate sa partnerom. Nije sramota priznati da vam nije lako da se izborite sa ovom situacijom, jer to je trenutak kada partner treba da pomogne. Pričajte o tome šta možete učiniti jedno za drugo, kada vam prija da se malo osamite, a kada ste željni intimnosti koja je i dalje neophodna.
Razmislite o svom ponašanju
Mnogi nesporazumi i neželjene posledice nastaju iz nesvesnih postupaka kojim nenamerno povređujemo partnera. Sada imate vremena da razmislite o tome kakvi ste vi prema njemu i na koji način možete da promenite ponašanje u skladu sa novonastalom situacijom. To ne znači da treba da menjate sebe iz korena, već da budete svesni trenutaka kada ste previše napadni, kritički nastrojeni, ili pak defanzivni i probate da ih izbegnete.
Pronađite obrasce svoje veze
Svaka veza se odvija na drugačiji način i treba da budete svesni toga koji je u pitanju. Jedna od preporuka psihologa je da razmislite o pet prideva koji opisuju vašu vezu i probate da se setite situacija u kojima su oni došli do izražaja. Zapitajte se kako ste se osećali u tim situacijama i da li je to ono što želite od veze, odnosno njenog razvoja. To vam može pomoći da shvatite kuda veza ide i da li se vaša očekivanja poklapaju sa stvarnošću.
Razgovarajte sa terapeutom
Terapija za parove ne mora da bude poslednji pokušaj da se spasi veza, već jedan od alata da se ona poboljša. Proverite da li je moguće zakazati virtuelni sastanak sa terapeutom koji bi pomogao vama i partneru da se otvorite i razgovarate o problemima. Ukoliko ste to uspeli i bez njega, još bolje, ovo je samo dodatni način da znate da ste učinili sve u svojoj moći.
Izvor: Stylist
Fotografije: Unsplash