Kako odgajiti srećnu osobu?
Svaki roditelj želi najbolje za svoje dete. Međutim, nerazumevanje dečje psihologije ili zastareli principi vaspitanja mogu samo naštetiti detetu. U redovima koji slede, donosimo vam jednostavne smernice koje će vam pomoći na putu roditeljstva.
1. Neka želje deteta budu prioritet
Pre svega, potrebno je razumeti da detetova sreća uključuje samo njegove vlastite interese i želje, a ne roditeljske, poručuje psihološkinja Tatjana Mer. Prema njenim rečima, svom sinu ili svojoj ćerki ne bi trebalo nametati ukus i aktivnosti na temelju svojih ideja o tome što je ispravno i dobro. Mnogo je važnije pustiti dete da samostalno odlučuje i oseća se srećnim zbog toga.
2. Razvijajte samopoštovanje na zdravim osnovama
Zdravo samopoštovanje ključni je činilac uspeha u odrasloj dobi. Ljudi koji objektivno sagledavaju svoje kvalitete postižu uspeh i na ličnom i na profesionalnom planu. Psihološkinja podseća da roditelji postavljaju temelje samopoštovanja, pa je vredno posvetiti posebnu pažnju njegovom formiranju. Evo šta možete učiniti po tom pitanju:
Ohrabrite
Svako dete može napraviti nešto dobro – primetite njegove uspehe, ma koliko mali bili, i usredsredite se na ono što se dogodilo. Osim toga, Tatjana Mer preporučuje da čak i u situaciji neuspeha obratite pažnju na pozitivnu stranu događaja. Na primer: „Bravo, nisi se bojao da se takmičiš sa iskusnijim… Ja se verovatno ne bih usudio/laˮ. Roditelj bi trebalo detetu da usadi osećaj da je isprobavanje novih stvari zanimljivo.
Nemojte upoređivati dete
Zapamtite da sva deca imaju različite stope razvoja, pa jedno dete već ume da čita, a drugo još ne zna slova, ali je, na primer, veoma spretno. Inače, fizička aktivnost stimuliše i druga područja mozga, uključujući i ona odgovorna za govor.
Nemojte kritikovati
Tatjana Mer podseća da je samo pitanje vremena kada će dete naučiti sve vitalne veštine, ako ne govorimo o deci s teškom dijagnozom. Zato budite strpljivi i nemojte žuriti da grdite dete ako mu nešto ne polazi za rukom.
3. Neka dete uči iz vašeg primera
Kako dete može da razume šta znači biti srećan? Samo posmatranjem svojih roditelja. Ako se odrasli bude u dobrom raspoloženju, vole svoj posao, s užitkom brinu o kući i deci i uvek su spremni za avanture, traženje zanimljivih informacija i zabavu, puno je veća verovatnoća da će se i dete pridružiti istom načinu života.
4. Ne uskraćujte detetu detinjstvo
Dete bi svoje detinjstvo trebalo da provodi u igri, insistira Tatjana Mer. Ne možete lišiti dete glavne vrste razvoja u ovoj dobi. Rani razvoj je atraktivna i popularna ideja, ali ima zamke. Na primer, učenje u ranoj dobi ume da blokira razumevanje složenijih stvari u budućnosti.
5. Istaknite vrline
Izbegavajte generalizacije o detetovim vrlinama, kao što su lepota, inteligencija ili snaga. Puno je bolje istaći pojedinosti, poput toga da mu kažete da ima lepe oči, da spretno vozi bicikl i da je jako sladak/ka kada se smeje.
6. Sledite opšta pravila
Važno je da roditelji, bake, deke i ostali rođaci uključeni u odgajanje deteta deluju jedinstveno. Situacija kada jedna odrasla osoba nešto zabranjuje, a druga dopušta, kod deteta izaziva nesklad i zbrku kome da veruje. Takođe, nemojte raspravljati o vaspitnim metodama pred detetom – bolje je da se o pravilima dogovorite unaped među sobom.
7. Ostavite detetu prostor
Nemojte žuriti s osmišljavanjem aktivnosti za svoje dete čim mu dosadi, upozorava Tatjana Mer. Dosada je važan razvojni podsticaj, navodi dete da shvati šta će sa sobom. Ali, svakodnevno nametanje je korak ka tome da dete izraste u običnog izvršioca zadataka, a ne kreativnu i srećnu osobu.
Izvor: Psychologies Russia
Naslovna fotografija: Charlein Garcia / Unsplash