Kako prepoznati verbalno zlostavljanje?
Većina osoba koje prolaze kroz verbalno nasilje ne veruju da je to istina, jer misle da bi znale da prepoznaju upozoravajuće znake. Obično sve započinje vikom, zatim uvredljivim komentarima, nazivanjem pogrdnim imenima, i umanjivanjem nečije važnosti. Međutim, mnogi ljudi se suočavaju sa ovim problemom, a da toga nisu svesni ili su izabrali da negiraju njegovo postojanje. Nekada napadač koristi kombinaciju spomenutih oblika ponašanja, ponekad pribegava taktici neprestanog prekidanja druge strane, a nije redak slučaj ni da počne da je ignoriše. Ukoliko se prepoznajete u ovim redovima i želite da saznate više o verbalnom zlostavljanju ostanite sa nama.
Verovatno vam je poznato da ukoliko ste rasli u nezdravom okruženju, u kome su se roditelji često svađali, i upućivali uvrede jedno drugom, vi to kada odrastete prihvatate kao normalan vid komunikacije. Stoga ne čudi što vam je teško da prepoznate znake koji ukazuju da ste žrtva verbalnog zlostavljanja. Drugi oblici nasilnog ponašanja, kao što su fizičko ili seksualno, ne ostavljalju prostor za razmišljanje. Sa druge strane, posledice verbalnog zlostavljanja nastupaju nakon nekog vremena i to tako što se pitate u čemu ste pogrešili, te osećate da niste dovoljno vredni, da ste glupi ili potpuno bezvredni. Kada ste u vezi sa osobom koja vas tretira na opisan način, javlja se veliki problem. Naime, zlostavljač se ne ponaša loše sve vreme, već zna da bude i nežan i pažljiv, što zbunjuje partnera. Zbog toga, druga strana često opravdava izlete besa kao trenutne, jer je pod stresom ili je imao težak dan.
Posledice verbalnog zlostavljanja
Kao i kod drugih oblika zlostavljanja, ono se duboko odražava na žrtvu, koja pati od anksioznosti, depresije, a u nekim slučajevima i od posttraumatskog stresnog poremećaja. Rezultati brojnih istraživanja su pokazali da su deca koju su roditelji ili vršnjaci ismevali i omaložavali kao odrasli imali problem sa navedenim stanjima. Takođe, obično se stvara loša slika o sebi, te su izgledi za uspeh na svim poljima mali. Nedostatak samopouzdanja odražava se na emotivne odnose, školu, posao, druženje.
Oblici verbalnog zlostavljanja
Kao što smo već spomenuli postoje razni pokazatelji verbalnog zlostavljanja, pri čemu izdvajamo: nazivanje pogrdnim imenima, upućivanje neumesnih komentara sa ciljem da se osećate inferiorno ili posramljeno, podsmevanje, ponižavanje u javnosti, kritikovanje, vikanje i psovanje, kao i pretnje. O svakom od ovih problematičnih bujica reči moglo bi se opširnije pisati, ali ukoliko poštujete i volite sebe nijedno od njih ne treba tolerisati.
Važno je biti dobro upoznat sa ovom temom, kako biste pomogli sebi i bliskim ljudima koji su možda doživeli traumatično iskustvo u porodici, sa vršnjacima, partnerom ili prijateljima. Najbolje je da se takav scenario izbegne, tako što ćete se zauzeti za sebe i na vreme napustiti toksičan odnos. Ako ne, onda znajte da je svaki izazoz rešiv uz volju i pomoć osoba koje vas vole.
Izvor: Very Well Mind
Fotografije: Unsplash
No Comment! Be the first one.