Kako se osećamo, tako i sanjamo: Ako sanjate da ste u snu nagi, prema psiholozima to znači samo jedno
Šta snovi znače? Koliko su povezani sa našom psihom? Ovo su samo neka od pitanja na koja stručnjaci dugo vremena traže odgovore.
Snovi su kraljevski put u nesvesno, glasi stari psihijatrijski aksiom. Iz njega direktno proizilazi zaključak da su naši snovi veoma povezani sa našom psihičkom realnošću, na svesnom, a naročito na nesvesnom nivou.
Zato, snovi odražavaju naše strahove, strepnje, nezadovoljstva, brige, dileme, ali sva druga stanja koja moraju da se reše kako bismo bolje funkcionisali.
Značenje snova
San je sadržaj povezan i sa našim fizičkim osobinama, ali i sa našim društvenim životom i da je njegovo značenje individulano.
Individualni aspekt sna podržala je i Američka asocijacija psihoanalitičara pa u njenim preporukama za tumačenje snova stoje sledeći saveti: kad pokušavate da razumete snove, fokusirajte se na sebe u snu, ne na druge i snove posmatrajte bukvalno. .
Snovi i anksioznost
Američki psihoanalitičari su, iako su naglasili da nijedan san ne znači isto za dve osobe, pokušali da ponude osnovu, neki zajednički uzrok koji bi mogao da pronađe sličnosti između čestih i neprijatnih snova. Tako su došli do saznanja da je bežanje u snu, kašnjenje, golotinja u javnosti, polaganje testa, pad, odnosno gubitak ravnoteže i ispadanje zuba često povezano sa anksioznošću.
Kako san odaje anksioznost? Stručnjaci kažu da sledeće: kad smo nagi u snu, i u stvarnosti se osećamo da su naše emocije ogoljene pred drugima, kad u snovima padamo, u realnosti gubimo kontrolu nad svojim osećanjima.
Naslovna fotografija: Shutterstock