Šta nam snovi poručuju?
Snovi su vekovima fascinirali filozofe i umetnike. Posmatrani su kao božanske poruke, način da se oslobodi kreativnost, a zahvaljujući psihoanalizi XIX veka – ključ da se razume podsvest. Pošto je poznato da su snovi živopisniji kada se nalazimo u nesvakidašnjim situacijama, korisno je saznati kako se oni već vekovima tumače. Možda ćete pronaći interesantne paralele upravo sa snovima koje i sami sanjate.
Ako ste se ikada pitali zašto snovi deluju tako stvarno, to je zbog toga što um koristi priliku da procesuira nove situacije i emocije. Mozak smišlja narativ i priču, kako bismo tokom spavanja razumeli ta nova osećanja, ali ne bukvalno – već metaforično.
Posmatrajući vekove različitih tumačenja i iskustava ljudi koji su svoje snove zapisivali u svojevrsni dnevnik, dolazi se do zaključka da se određene pojave i objekti uvek isto razumeju. Uzmimo vodu kao primer. Ona se direktno vezuje za potisnute emocije. Ukoliko neko sanja da je okružen nepreglednom vodom, da se davi ili potapa, znači da u budnom stanju nije sposoban da se suoči sa nečim, te nesvesno potiskuje određene emocije.
Otkrivanje poruke koju san šalje oduvek je bilo u uskoj vezi sa vremenskim periodom, geografskim podnebljem, a naročito sa datim uticajem religije i mitologije. Ukoliko pogledate slike Hijeronimusa Boša, zaključićete da predstavljaju neobičnu mešavinu raja i pakla, ali najviše deluju kao noćne more. A noćne more su često vezane za neki oblik kajanja ili straha da činimo pogrešne i nemoralne stvari.
Boš naravno nije bio jedini umetnik kome su snovi poslužili kao tema. Simbolisti i surealisti voleli su da zaplove u kreativni svet podsvesnog, baš kao i Maks Ernst i Đorđo de Kiriko.
Važna dela, poput Frojdovog Tumačenje snova i Jungovog Čovek i njegovi simboli, pružila su ideju da su snovi niz slika koje izražavaju lične želje, potisnute od strane auto-cenzure. Ove slike nemaju nikakvog smisla u snu, ali njihovim tumačenjem na javi svaka individua može biti izlečena od onoga što je muči.
Vratimo se zato jednom tipičnom snu, a to je onaj u kom padamo. To obično znači da nam jedan aspekt života ne ide baš najbolje, i da se plašimo. Zato treba razmisliti o poslednjim donešenim odlukama, i novim pravcima u kojima se život može usmeriti.
Ako u tipično strašnom snu bežite od nekoga, znači da u realnosti izbegavate određenu osobu, situaciju, pa i svoje želje ili strahove.
Kada se u snu izgubi zub, podsvest poručuje da smo zabrinuti oko svog izgleda i pojave. Takođe može značiti da je određena komunikacija postala problematična, ili da ste rekli nešto zbog čega se zapravo kajete i stidite.
Interesantno je da snovi o letenju zastupaju dve opozitne mogućnosti. U jednoj oni simbolišu osećaj slobode i nezavisnosti, dok u drugom kazuju da želite pobeći od realnosti.
Snovi služe kao maštovit metod da se razume realnost i otkriju misterije sopstvene ličnosti. Oni su kolaž i pazl naših unutrašnjih stanja i mišljenja, koje poput zagonetke treba složiti u pravu sliku. Sve što se pojavi u snu deo je vas samih, pa ćete tumačenjem simbola bolje upoznati sebe.
Zato zapisujte snove ili ih crtajte. Morate to učiniti maltene čim se probudite, jer kao što znate – većina snova se brzo zaboravi. Čitajte tumače snova, ali se najviše oslonite na Rečnik simbola, jer on odlično objašnjava sve arhetipove koji su zacrtani u našem umu. U trenutku kada budete razumeli svoje snove, preuzećete veću kontrolu nad realnim životom.
Autor naslovne slike: Rene Magrit / Izvor: www.moma.org