Zašto bolje razmišljamo dok šetamo?
Multitasking je prirodno stanje zdravog mozga, zaključili su naučnici sa Univerziteta u Ročesteru, čiji članak je objavljen u časopisu NeuroImage. U uslovima u kojima mozak treba istovremeno da usmerava pokrete tela tokom hodanja i obavlja složene intelektualne zadatke, oba se rešavaju bolje nego jedan po jedan, otkrili su istraživači.
Naučnici su sproveli niz eksperimenata u kojima su učestvovale 22 zdrave mlade osobe. Učesnici su morali ili da hodaju na traci ili sede dok su obavljali sve teže intelektualne zadatke, prebacujući se s jednog na drugi. Koristeći najsavremenije tehnike praćenja, istraživači su pratili njihovu moždanu aktivnost i pokrete tela. Pokazalo se da se akteri tokom hodanja puno bolje nose sa zadacima nego u sedećem položaju.
Što je zadatak teži, veća je razlika u rezultatima. Štaviše, prisutnost intelektualnog opterećenja povećava učinkovitost samog procesa hodanja. Kad su mozgovi ispitanika bili zauzeti rešavanjem kognitivnih zadataka, njihovi pokreti bili su precizniji i sigurniji nego kada bi se usredsredili samo na hodanje.
Ovaj fenomen odražava fleksibilnost zdravog mozga, koji ima koristi od dodatnog opterećenja, napominju istraživači. Najverovatnije zato instinktivno krenemo u šetnju ili hodamo po sobi kada imamo neki problem, koji je potrebno da rešimo.
Izvor: Psychologies Russia
Naslovna fotografija: Thom Milkovic on Unsplash