Ovo su svi dosadašnji osvajači Evropskog prvenstva u fudbalu
Evropsko prvenstvo u fudbalu je pred nama i uskoro ćemo pratiti 24 fudbalske reprezentacije koje se takmiče za titulu najbolje na starom kontinentu. Takmičenje, koje će se odigrati u 11 gradova u 11 zemalja, originalno je trebalo da bude održano prošle godine, ali je pomereno zbog pandemije korona virusa. Kako je to 16. po redu Evropsko prvenstvo u fudbalu, osvrćemo se na petnaest dosadašnjih pobedničkih selekcija, od najslabije do najjače.
Grčka (2004)
Niko nije očekivao da će Grci proći grupu, a kamoli osvojiti ovo prvenstvo. Uspeli su da budu u grupi iznad Španije, izbace Francusku i Češku i dva puta pobede domaćina Portugal. Retko ko je bio poznat od tih igrača, ali je odbrana bila fenomenalna i nisu primili nijedan gol u nokaut rundi. Falilo im je kreativnosti i napadačke igre, tako da nisu sve utakmice bile baš zanimljive.
Danska (1992)
Svima sa ovih prostora poznato je da se Danci prvobitno nisu ni plasirali na prvenstvo, već su zauzeli mesto Jugoslavije. Oni su iskoristili tu poklonjenu priliku, prošli grupu sa Švedskom, Francuskom i Engleskom, kasnije izbacili Holandiju i pobedili favorita, svetskog prvaka Zapadnu Nemačku. U poređenju sa drugim reprezentacijama, imali su samo dva zvučna imena – Petera Šmajhela i Brajana Laudrupa.
Portugal (2016)
Ne bi bilo preveliko iznenađenje da Portugal ove godine odbrani titulu osvojenu 2016, ali tada se to i nije baš očekivalo od njih. Jedva su prošli kroz grupnu fazu uz pomoć tri remiija i u nokaut rundi su izbacivali rivale na produžetke ili penale. Tek u finalu protiv favorizovane Francuske pokazali su malo bolju igru. U međuvremenu su došli neki mladi igrači da popune ekipu iskusnih zvezda.
Sovjetski Savez (1960)
Usled raznih okolnosti, Sovjetski Savez morao je da dobije samo tri utakmice kako bi postao prvi pobednik na Evropskom prvenstvu (ili Kupu evropskih nacija, kako se tada zvao). U finalu su pobedili reprezentaciju Jugoslavije kojoj je malo falilo do titule, a ovo ostaje jedino veliko takmičenje na kome je trijumfovao Sovjetski Savez.
Italija (1968)
Ako mislite da su penali okrutan način za odlučivanje pobednika, zamislite bacanje novčića umesto toga. Tako su Italijani prošli u finale prvenstva nakon utakmice bez golova sa Sovjetskim Savezom. U finalu su se susreli sa, pogađate, Jugoslavijom, i ponovo odigrali nerešeno. Kako niko nije želeo da šampion bude odlučen bacanjem novčića, utakmica je ponovljena dva dana kasnije i Italija je pobedila 2-0.
Nemačka (1996)
Jak tim koji je uspeo da pobedi Englesku u čuvenom polufinalu na Vembliju, ali možda ne i najbolji koji je ova zemlja imala. Grupu su prošli lako i efikasno, a potom se dosta mučili u izbacivanju ostalih reprezentacija i pobedili Češku u finalu. Zvučna imena, ali ne i najlepši fudbal koji su ikada prikazali.
Čehoslovačka (1976)
Možda vam nije previše imena poznato iz ovog tima, ali Antonjin Panenka sigurno jeste. Nakon što su prošli tešku grupu, pobedili su Sovjetski Savez, a potom je došlo najveće iznenađenje protiv Holandije. Niko nije očekivao da će ih pobediti, ali ipak su prošli rezultatom 3-1. U finalu su poveli protiv Nemačke, koje je izjednačila, i došli do penala. A onda je Panenka izveo prelep udarac koji i danas nosi ime po njemu.
Španija (1964)
Iako su jedva prošli protiv Severne Irske, imali su dve ubedljive pobede – protiv Rumunije i Republike Irske. Nakon pobede protiv Mađarske, u finalu ih je čekao Sovjetski Savez, a Španija je bila spremna za osvetu, jer je četiri godine ranije diskvalifikovana zbog odbijanja da se suoči sa ovim rivalom iz političkih razloga. I sam Franko je prisustvovao finalu i nagrađen je pobedom svoje reprezentacije rezultatom 2-1.
Zapadna Nemačka (1980)
Prva prava varijanta turnira, sa osam reprezentacija podeljenih u dve grupe. Dalje su išli pobednici i igrali finale, a to su bili Zapadna Nemačka i Belgija (najjači tim u istoriji do ovog aktuelnog). U finalu je bilo neizvesno, Nemci su pobedili nakon zaostatka i preokreta. U finalnom izboru najboljeg tima prvenstva, od 11 igrača, čak šest je bilo iz reprezentacije Severne Nemačke, a tu nije bilo mesta za najboljeg strelca turnira, takođe iz ove reprezentacije.
Francuska (1984)
Mnoga velika imena bila su prisutna, ali šou je ipak pripao samo jednom od njih – Mišelu Platiniju. Od 14 golova reprezentacije Francuske, on je postigao 9, i to kao vezni igrač. Igrali su stabilno i prošli sve prepreke, uključujući i fenomenalnu Španiju u finalu, koja je prethodno demolirala Maltu rezultatom 12-1.
Zapadna Nemačka (1972)
Njihova prva evropska titula delovala je neverovatno lako, grupu su prošli neporaženi i nisu bili u zaostatku ni u jednom od eliminacionih mečeva. Gerd Miler bio je gol-mašina, a podrška su mu bili Franc Bekenbauer, Sep Majer, Uli Henes, Pol Brajtner… U idealnom timu prvenstva, čak 7 je bilo iz ove reprezentacije, koja je dve godine kasnije osvojila i Svetsko prvenstvo.
Holandija (1988)
Mnogi se rado sećaju ovog prvenstva kao jednog od najboljih – nije bilo remija bez golova, penala za odlučivanje ishoda, a pobeda je otišla u ruke najzaslužnijih. Holanđani su loše krenuli porazom od Sovjetskog Saveza, ali potom su dobili Englesku, Irsku, favorite Zapadnu Nemačku i na kraju Sovjetski Savez. U finalu je viđen jedan od najlepših golova Evropskih prvenstava, za koji je zaslužan Marko van Basten i njegov volej.
Španija (2008)
Ušli su u turnir kao favoriti i opravdali tu ulogu. Ne zna se koji deo tima je bio jači, ali možda je vezni red ipak jedan od najboljih svih vremena. Ubedljivo su prošli grupu sa Rusijom, Grčkom i Švedskom i potom iznenadili dosadnim remijem protiv Italije, koju su dobili na penale. U polufinalu su ponovo dobili Ruse, a potom odigrali sjajno finale sa Nemačkom. Sveli su ih na samo dva udarca ka golu, a u pitanju je bio veoma efikasan i napadački orijentisan tim (Balak, Podolski. Švajnštajger, Klose).
Francuska (2000)
Došli su kao svetski prvaci, ali mnogo jači po sastavu, jer su ovog puta imali ne samo Zidana, već i Anrija, a da ne pominjemo ostatak ekipe. Grupu su prošli sa dve pobede i jednim porazom, a potom do finala došli uz dosta muke. Tamo su izjednačenjem došli do produžetaka i pobedili zlatnim golom Davida Trezegea.
Španija (2012)
Debata o najboljoj reprezentaciji svih vremena uvek uključuje Mađarsku, Holandiju, Englesku, ali tu je i ovaj tim Španije. Nakon osvojenog Evropskog prvenstva, pobedili su i na Svetskom prvenstvu, a potom došli i ovde da odbrane evropsku titulu. U kvalifikacijama su pobedili u svih osam mečeva, sa gol razlikom od +20. Na turniru su bili nepobeđeni i primili samo jedan gol od Italije. Mnogi su ih optuživali da su dosadni, jer niko nije mogao da im uzme loptu. To su videli i Italijani u revanšu u finalu, koje su Španci lako i zasluženo dobili 4-0.
Izvor: GQ
Fotografije: Getty Images