Svi imamo pamučnu posteljinu, ali takva jastučnica može da vam uništi kožu: Ovo je zdravija alternativa
Postoji razlog zbog kog kažemo da je san ključan za lepotu: dobar noćni odmor može da izbriše tamne krugove i transformiše umoran ten.
Međutim, ne možete uvek da spavate preporučenih sedam sati.
U ovakvim situacijama izbor posteljine je ključan za lepotu.
Postoje žene koje spavaju samo na svili, a danas postoje čak i jastučnice od bakra i sa dodatkom sredstava za negu kože koje obećavaju da će zagladiti vašu kosu i smanjiti znakove starenja.
Ali, da li ove tkanine zaista prave razliku ili će dovoljno sna održati vašu kosu i kožu zdravim?
Šta se dešava sa kožom dok spavamo?
„Dok spavamo, ćelije kože se regenerišu, a proizvodnja kolagena i elastina, dve ključne belančevine za elastičnost i mladost kože, povećava se“, kaže dr Radmila Lukijan, dermatolog u Klinici Lucia.
„Osim toga, zaštitna barijera kože se jača, pomažući joj da zadrži vlagu i štiti se od stresora iz okoline.“
Zbog toga možete dobiti dosadan i bezizražajan ten, ako niste dovoljno odmarali.
„Povećan protok krvi u kožu tokom sna obezbeđuje potreban kiseonik i hranljive materije za obnovu ćelija“, kaže dr Johannes Uis, lekar opšte prakse u Broadgate General Practice.
„Dobar san će doprineti zdravijem tenu kao rezultat, dok loš san može dovesti do problema sa kožom kao što su suvoća i prerano starenje.“
Koliko je važan san za zdravlje kose?
„Dubok san je vitalan za kosu jer je to vreme kada se telo popravlja i obnavlja ćelije kose“, kaže Mark Blejk, svetski priznat triholog i ambasador Nioxina.
Ako patite od stresa, san daje vašem telu predah i šansu za oporavak.
„Stres može uzrokovati stanja gubitka kose kao što je telogeni efluvijum“, kaže Blejk, što znači privremeno opadanje kose.
„San je vreme kada telo vrši vrstu štete, šaljući antiinflamatorne agense na mesta oštećenja: popravljajući, zamenjujući i uklanjajući oštećene ćelije u telu.“
Da li tkanina vaše jastučnice može imati negativan uticaj?
„Vrsta tkanine vaše jastučnice može znatno uticati na vašu kožu“, kaže Lukijan.
„Gruba ili abrazivna tkanina može dovesti do trenja, potencijalno uzrokujući iritaciju kože.“
Ovo može biti posebno problematično za osobe sa osetljivom ili kožom sklonom aknama.
Prema rečima Uisa, „pamuk može dovesti do kovrdžanja ili mršenja kose zbog povećanog trenja, a takođe može potencijalno da isuši kožu zbog veće sklonosti upijanju vlage.“
Iako nema dokaza da trenje tokom noći može da izazove gubitak kose, ako ne perete dovoljno često jastučnicu (idealno jednom nedeljno), to može da utiče na stanje vaše kose.
Blejk kaže: „Bakterije, sebum i opšte nečistoće mogu se preneti sa vaše jastučnice na čistu kosu, ostavljajući je bez sjaja, bezvrednom i beživotnom kad se probudite.“
Koja je najbolja vrsta jastučnice za kožu i kosu?
Ako želite najglatkiju i jastučnicu koja najmanje upija, stručnjaci kažu da je svila najbolji ali i najskuplji izbor, osim ako niste vegan, jer potiče od insekata.
„Svileni jastučnice smanjuju trenje, što može da pomogne u sprečavanju nastanka bora“, kaže Lukijan. „Svila je će i manje upijati vlagu sa vaše kože, što pomaže očuvanju hidratacije kože.“
Satenske jastučnice, tkanina slična svili, su jeftinija alternativa, kaže ona: „Satenske jastučnice imaju glatku površinu koja smanjuje trenje i mogu da budu prikladan izbor za one koji brinu o zdravlju kože.“
Ako više volite čvrstu pamučnu jastučnicu, Lukijan preporučuje: „Potražite one sa visokim brojem niti, jer su obično glatkije i nežnije prema koži. Pamuk je prozračan i može da pomogne u sprečavanju pregrevanja tokom spavanja.“
Blejk se slaže da je svila najbolji izbor kada je u pitanju nega kose.
„Gusta tkanina pruža glatku, klizavu površinu koja pomaže u sprečavanju ‘razbarušene’ kose i omogućava vam da se probudite sa istom frizurom sa kojom ste otišli na spavanje“, kaže on.
„Svileni jastučnice ne mogu zadržavati bakterije, gljivice ili plesni, pa nisu stanište za razmnožavanje niti pretnja po zdravlje.“