Zavisni ste od slatkiša? Evo kako šećer utiče na vaš mozak
Ukoliko ste na putu da izbacite šećer jer želite da smršate, imamo još jedan razlog koji vam može pomoći da tu odluku što pre reaizujete.
Znamo da nas šećer čini srećnima, dodaje energiju, ali da li ste se zapitali šta se zapravo događa u vašem mozgu kada unosite dosta šećera?
Na šta utiče šećer?
Naime, šećer je jedna varka za naš mozak. Aktivira deo mozga odgovoran za nagradu, piše aktivni.metropolitan.si. Dopamin nas kratko čini srećnim i upućuje nas da je to što smo upravo doživeli, odnosno to što smo uneli šećer, pozitivno. Zatim, naravno, stičemo želju da to ponovimo što je pre moguće.
Istraživanja iz 2016. godine pokazalo je koliku moć zapravo ima sistem nagrađivanja. Kada ugledamo nešto što povezujemo sa pozitivnim iskustvima iz prošlosti, javlja se nalet dopamina.
Dobra strana ovakvog funkcionisanja sistema nagrađivanja jeste ta što vam može pomoći da napredujete i ostvarite ciljeve, recimo, kao pdosticaj za vežbe ili učenje.
Dakle, posežete za slatkišima jer se vaš mozak setio lepog iskustva sa njima.
Može li šećer promeniti mozak?
Zahvaljujući neuroplastičnosti, mozak se neprestano obnavlja. Ova funkcija optimizuje funkciju mozga i utiče na to koliko će dobro funkcionisati pamćenje. Međutim, stalna navala dopamina u mozgu prilikom velikih količina šećera podstiče funkciju da se prilagodi.
Jasnije, trebaće vam sve više šećera da biste dostigli osećaj sreće.
Takav efekat može vremenom smanjiti kapacitet mozga, što dovodi do loše memorije i slabiju spsosobnost pamćenja. Nakon toga usledili bi problemi sa donošenjem odluka, rasuđivanjem, pažnjom i koncentracijom.
Izvor: aktivni.metropoliten.si
Foto: profimedia.rs