Zavirite u Versaćeovu vilu
Na vrhuncu svoje karijere, 1992. godine, Đani Versaće prolazio je kroz Majami dok je išao ka Kubi na godišnji odmor. Od tog trenutka rodila se njegova neizmerna ljubav prema ovom gradu. Tu je na Ocean Drive-u uočio bronzanu statuu Afrodite koja je stajala na ulasku u jednu vilu. Impulsivno je odlučio da je odmah kupi za 2.95 miliona dolara, a po rečima njegove sestre Donatele: „Đani se zaustavio ispred ulaza i rekao: Želim ovu kuću.”
Tako je vila postala Đanijevo „belo platno“, koje je sa entuzijazmom krenuo da preuređuje. Strukturu od 24 prostorije pretvorio je u kuću sa 10 soba, barom, bibliotekom, dve kuhinje, tri dnevna boravka, i 10 kupatila. Cena renoviranja dostigla je 32 miliona dolara, ali se Đani nije tu zaustavio. Kupio je i susedno imanje, i od njega napravio deo za vrt i bazen. Na redizajniranju je sarađivao sa proverenim timom ljudi koji su takođe dekorisali njegove kuće u Milanu i na jezeru Komo.
Vidno inspirisan Starom Grčkom i Rimom, Versaće je iskoristio upravo ovakav antički stil, ne samo u dizajniranju odeće već i u izgledu svoje vile u Majamiju. Tako je, na primer, mozaik koji se nalazi u bazenu napravljen od pločica obloženih 24-karatnim zlatom. Milanska kompanija koja se bavi proizvodnjom pločica – Fantini Mosaici, postavila je različite mozaike kroz čitav prostor, uključujući i čuvenu glavu Meduze koja zauzima centralno mesto u vrtu.
Gostinske sobe postavljene su tako da gledaju na velelepni bazen. Mnogi poznati Đanijevi prijatelji boravili su u vili, pa tako i Elton Džon i princeza Dajana. Priča se da je Madonina omiljena soba „mozaik apartman“, jer se u njemu nalazi đakuzi kada.
Na vrhu trećeg sprata, pošto se popne uskim stepenicama, nalazi se opservatorija. Njen plafon je marinplave boje, sa oslikanim zlatnim zvezdama. Veoma jasno asocira na nebo i raj, a poseban bonus je to što prostorija ima i specifičnu akustiku.
U Versaćeovom privatnom delu vile izdvajaju se spavaća soba i soba za crtanje. Spavaća soba oslikana je baroknim freskama, a u sobi za crtanje nalazi se statua iz XVII veka. Balkon koji je vezan za spavaću sobu nalazi se tačno na sredini vile, pozicioniran iznad glavnog ulaza.
Ono što je posebno interesantno jeste da je Đani svakom članu porodice posvetio jednu sobu. Tako je njegov stariji brat imao svoj apartman, zatim dvoje sestrića, i naravno sestra Donatela. Ona je zapravo imala najveću sobu u čitavoj vili, punu bidermajer nameštaja, i specijalno za nju oslikan plafon sa motivom ruža.
Kada je Đani Versaće 1997. godine tragično usmrćen od strane poludelog obožavaoca ispred svoje vile, nesrećni događaj je doveo do toga da je ona bila zatvorena naredne tri godine. Nakon toga je promenila nekoliko vlasnika pre nego što je postala svojevrsni hotel-muzej. Većina enterijera je ostala netaknuta, a mnogi umetnički objekti koje je Đanijeva porodica uzela, reprodukovani su kako bi se zadržao autentični osećaj. Tako danas, za određenu sumu, možete odsesti u Versaćeovoj velelepnoj vili koja je oličenje preteranog bogatstva i luksuza.
Naslovna slika: www.crfashionbook.com