4 tajne zdrave kose žena iz Japana
Gusta, glatka i sjajna kosa – da li i same Japanke shvataju kolike su srećnice? U današnjem tekstu ćemo uz pomoć trihologa Kaminomoto Elene Dobrogorskaje, koja je stručnjak za prirodnu japansku kozmetiku za kosu, pokušati da razotkrijemo tajne nege stanovnica Zemlje izlazećeg sunca.
Ishrana
Izraz Mi smo ono što jedemo skovan je s razlogom. Temelj svakodnevne ishrane azijskih žena su plodovi mora. Bogati su korisnim proteinima neophodnim za građenje strukture kose. Drugi važan sastojak u svakodnevnom meniju je riba koja je bogata esencijalnim masnim kiselinama. Ovi elementi zaslužni su za normalizaciju lipidnog sloja kose, te smanjuju upalu i iritaciju vlasišta, čime se poboljšava rast kose i sprečava opadanje (glavni uzrok gubitka kose su upale različitih oblika).
Ishranu japanskih žena nadopunjuju soja, alge, vlakna u povrću, kao i voće i antioksidansi u zelenom čaju. Sve pobrojano zajedno hrani kosu iznutra, daje joj dodatnu snagu, jača strukturu i održava zdrav sjaj. U Japanu su vrlo popularni i dodaci ishrani u obliku kolagena i biomodulatora, a za spoljašnju primenu koriste se i preparati od placente (injekcije i losioni) te laeneka. Zadržavaju vlagu u kosi i vraćaju joj prirodni sjaj.
U našim uslovima teško je dobiti potrebne materije samo iz hrane, pa se ne može bez unosa mikroelemenata poput cinka, selena, magnezijuma i kalcijuma. Ako su problemi s kosom postali ozbiljniji, tada ishranu treba nadopuniti terapijskim sredstvima koja aktiviraju mikrocirkulaciju i imaju aktivne terapeutske komponente. U Japanu se takvi proizvodi obično proizvode u obliku tonika i lekovitih šampona.
Kozmetika
Japan se uvek bavi inovacijama, uključujući medicinu i kozmetologiju. U Japanu postoje vrlo strogi zahtevi za kozmetiku za kosu i gotovo svaka azijska marka može se pohvaliti prirodnim sastavom i odsutnošću sulfata. Svi koji su koristili šampone bez sulfata znaju da slabo pene. Kako bi rešili ovaj problem, Japanci su smislili još jedan koristan adut koji podstiče rast zdrave kose – masažnu gumenu četku koja pomaže da se šampon razlije po čitavoj površini i dodatno podstiče cirkulaciju krvi, što aktivira rast kose.
Takođe, većina japanskih proizvoda za kosu sadrži skvalan, mast životinjskog porekla. Po sastavu je sličan hidrolipidnom omotaču kože, pa su balzami i maske sa skvalanom vrlo korisni kada nedostaje vlastitih lipida. Još jedan popularan sastojak u azijskoj kozmetici je arganovo ulje. Obnavlja oštećene strukture, zatvara kutikulu vlasi, ali je ne opterećuje ako proizvod ne nanesete na koren. Arganovo ulje izvrstan je lek za farbanu kosu koja je često izložena toplini, te suva i lomljiva.
Tradicija
Japanci su ozloglašeni konzervativci. Već nekoliko vekova, s kolena na koleno, prenose predivan običaj nege kose uljem cveta kamilice. On sadrži proteine i oleinsku kiselinu, koji prodiru u strukturu kose, zaglađuju i daju volumen. Zato je kosa Japanki tako svilenkasta i blistava.
Predlažemo vam da isprobate sledeći trik: zagrejte kašičicu ulja kamilice i nanesite na krajeve, po celoj dužini izuzev temena, umasirajte, ostavite 20-25 minuta, a zatim operite šamponom. Takođe, za negu umorne i suve kose, narodi Azije pripremaju infuziju od hibiskusa, zelenog čaja i jabukovog sirćeta. Takav prirodni koktel reguliše sadržaj masti i metaboličke procese, aktivno vlaži kovrdže i zadržava vlagu u njima – blagotvoran učinak, posebno u zimskom razdoblju.
Zdrav san
Dobar izgled kose osigurava, između ostalog, sedam do osam sati sna, a Japanke koriste jastuke sa svilenim jastučnicama – tako se kosa ni za šta ne lepi, ne zapetlja i ne skuplja (pa samim tim ne lomi), već lako klizi preko tkanine. Osim toga, japanske žene često u jastuke stavljaju mirisne osušene biljke ─ lavandu ili mentu. One pružaju čvrst san, a pravilan odmor ključ je zdravlja i lepog izgleda po ustajanju.
Izvor: Marie Claire Russia