Sve o retinolu – vitaminu mladolikog izgleda
Retinol je drugi naziv za vitamin A, koji su 1913. godine istovremeno otkrile dve nezavisne grupe naučnika. Nije slučajno da je retinol dobio slovo A – zaista je prvi otkriven među ostalim vitaminima. U ljudskom telu se proizvodi iz beta-karotena i uključen je u ogroman broj procesa – neophodan je za zdravu kožu, kosu, kosti i vid, jak imunitet, zdrav sistem organa za varenje i disanje. Generalno, teško je preceniti njegovu važnost.
S druge strane, višak vitamina A je štetan, pa čak i opasan – mnogima su verovatno poznate priče o polarnim istraživačima koji su se otrovali jedući jetru polarnog medveda. Razlog je upravo visok sadržaj vitamina A u ovom organu severnih životinja. Stoga, ne bi trebalo žuriti da sami sebi prepisujete kapsule retinola – samo dopunite ishranu žutim, narandžastim i crvenim povrćem i voćem, masnom ribljom jetrom, maslacem, jajima i punomasnim mlečnim proizvodima.
No uključivanje retinola u negu kože je opravdano, a evo i zašto. Glavna zasluga retinola je u normalizaciji ćelijskih procesa. Ne dopušta im usporavanje, što se uvek događa s godinama, podstiče ćelijski metabolizam i uklanjanje mrtvih ćelija, te se stoga savršeno uklapa u negu protiv starenja i borbu protiv akni različitog obima. Istovremeno reguliše rad lojnih žlezda, čini kožu elastičnijom, ujednačava njen reljef i tonus.
Vredi napomenuti da, kada se govori o retinolu u sastavu kozmetike, stručnjaci i proizvođači podrazumevaju čitav niz sastojaka – retinoida, odnosno derivata retinola. Činjenica je da je takozvani pravi oblik vitamina A (zapravo, retinol) vrlo nestabilan i brzo propada pod uticajem kiseonika i sunčeve svetlosti, te je stoga teško stvoriti uspešnu formulu s ovim sastojkom – kozmetički proizvod gubi njegovo delotvorno svojstvo vrlo brzo.
Ovde u pomoć dolaze stabilniji oblici ili sintetički analozi. Prvi uključuju, na primer, retinol acetat i retinol palmitat, dok drugi uključuju adapelen, jedan od najpopularnijih oblika za tretiranje problematične kože.
No, u tom grmu leži zec – višak retinoida u nezi može proizvesti iritaciju kože, njenu suvoću i ljuštenje. Stoga je proizvod s ovim sastojkom potrebno uključiti postupno, prateći reakciju kože. Ako nikada niste koristili kozmetiku s retinolom, prvo je koristite par puta nedeljno u večernjim satima, a ako koža ne oseća nelagodu, povećajte broj upotreba na nedeljnom nivou.
Takođe, važno je početi s nižim koncentracijama i formulama koje kombinuju retinol s dobrim umirujućim i hidratantnim sastojcima, kao što su biljna ulja ili skvalan. Ako, pak, sprijateljivanje s retinolom ni na koji način ne uspe i koža je često iziritirana, vredi isprobati biljni analog ove komponente – bakuhiol. Preparati s njim takođe dobijaju na popularnost.
Još jedna važna stavka – retinol može povećati osetljivost kože na sunčevu svetlost. Ispostavlja se da isto sredstvo koje se aktivno bori protiv staračkih pega može doprineti njihovom nastajanju. Stoga, stručnjaci savetuju korišćenje SPF proizvoda paralelno s proizvodima s retinolom, tako da njegova svojstva donose samo prednosti, kojih ima puno.
Izvor: Psychologies Russia
Naslovna fotografija: engin akyurt / Unsplash