Filmovi u kojima su za kostime bili zaduženi poznati dizajneri
Modni dizajneri i kreatori inspiraciju crpe sa različitih mesta, a jedan od nepresušnih izvora je svet sedme umetnosti. Nije retko da neki filmski kostim postane osnova za novu kreaciju, ali dešava se i da su velika imena iz sveta dizajna zadužena za te iste kostime.
Mnogi kreatori ljubitelji su kinematografije i neraskidivo povezani sa njom. Neki od njih su tu ljubav uzvratili upotrebom svog talenta za kreiranje nezaboravnih filmskih kostimografija. U nastavku možete pročitati baš o takvim slučajevima.
The Fifth Element – Žan Pol Gotje
Možda vam je poznato da je Gotje sarađivao sa Pedrom Almodovarom u nekoliko navrata, ali da li ste znali da je on bio zadužen i za kostime u ovom ostvarenju Lika Besona? Angažman je bio za osmišljavanje kostima za likove koje tumače Brus Vilis, Mila Jovović, Kris Taker i Geri Oldman, ali Gotje je osmislio više od 1000 kostima za mnoge sporedne likove i one koji se pojavljuju samo u po jednoj sceni u filmu. Možda je najčuveniji kostim koji nosi Mila Jovović, ali svaki od glavnih likova je upečatljiv baš zahvaljujući svom izgledu.
Belle Du Jour – Iv Sen Loran
Jedan od prvih mejnstrim filmova koji se bavio temom ženske seksualnosti donosi možda i najčuveniju ulogu Katrin Denev. Ona je domaćica kojoj je dosadno i preko noći radi u bordelu kako bi zasitila svoje seksualne apetite. Subverzivna odeća koju nosi predstavlja pravi kontrast u odnosu na teme koje se istražuju u filmu. Tu su, izneđu ostalog, kropovane jakne, suknje do kolena i elegantne cipele sa štiklom. Film je označio i početak prijateljstva između Sen Lorana i Katrin Denev.
Barbarella – Pako Raban
Po izlasku, po filmu je osuta oštra paljba zbog neupečatljivog scenarija, loše glume i pre svega iskorišćavanja Džejn Fonde i žena uopšte. Kako su godine prolazile film je postao neka vrsta klasika feminizma, koji je slavljen zbog toga što je bio daleko ispred svog vremena. Ogromnu ulogu u tome igraju kostimi koje nosi glavna junakinja filma, a za koje je bio zadužen Pako Raban. Oni oslikavaju aktuelni vrhunac svemirske trke i trenutak kada se proširio pokret „slobodne ljubavi“.
American Gigolo – Armani
Uloga žigola visoke klase u izvođenju Ričarda Gira definisala je predstavu o japijima 80-ih godina opsednutih sobom i sopstvenim izgledom. U vreme izlaska je zaključeno da je fokus stavljen na izgled umesto na sadržinu, ali je film naknadno poslao klasik koji je uticao na mnoge dizajnere. Za odeću je bio zadužen Đorđo Armani, a ona obuhvata razna ručno krojena odela, košulje sa kratkim rukavima i kapute kakvi su danas prepoznatljivi deo ovog brenda.
Last Year In Marienbad – Koko Šanel
Koko Šanel je tokom 1930-ih sarađivala sa raznim kinematografima, a ovaj film iz 1961. godine označio je njen povratak u tu sferu. U njemu se pojavljuje nekoliko tipično šanelovskih odevnih predmeta koji su jednostavni i šik. Pošto je sniman u crno-beloj tehnici, Šanel je teksturu isticala izborom materijala, i to šifonom, brokatom, a tu je i čuvena mala crna haljina. Karl Lagerfeld, naslednik Koko Šanel, rekao je da ga je ovaj film inspirisao za jednu kolekciju.
Izvor: Dazed