Kako da pravilno održavate kupaći kostim kako bi vam trajao duže od jedne sezone?
Svake godine u ovo vreme izvesno vreme i energiju posvetimo traganju za kupaćim kostimom koji zadovoljava sve kriterijume. Pored samog modela, želimo da bude kvalitetan, postojan i udoban, a nije lako pomiriti sve nabrojano, i uz to ne potrošiti puno novca. Kada se najzad odlučimo, tu se priča ne završava, već je vrlo važno kako ga održavamo da bi nam što duže trajao. Poznato je da sunce, hlor i pesak mogu naštetiti tkanini, koja postepeno bledi i gubi prvobitan oblik. Ukoliko, bez obzira na trenutne nemile događaje, planirate da se zaputite ka željenoj letnjoj destinaciji, ili pak bazenu, imamo nekoliko korisnih saveta za vas…
1. Isperite kostim hladnom vodom
Najbolje je da nakon svakog korišćenja kupaći operete pod hladnim mlazom vode, koristeći sapun. Ukoliko primećujete da je sunce učinilo svoje i da je materijal pomalo krut, upotrebite par kapi omekšivača nakon čega ćete ga ponovo isprati hladnom vodom, bez izuzetka. Na taj način održavate ga duže u životu, a upravo zato ste na ovoj adresi.
2. Ne cedite ga nakon pranja
Ovo je radnja koju mnogi od nas obavljaju, međutim ona se nepovoljno odražava na tkaninu, koja tako gubi elestičnost. Ako se pitate šta je potrebno uraditi, rešenje je da kostim protrljate među dlanovima, kako biste uklonili višak vode. Trudite se da ne uvrćete kostim, jer ćete u suprotnom ubrzo morati da ga zamenite novim.
3. Postavite ga u hlad da se osuši
Mislimo da je ovde sve poprilično jasno, sasvim je dovoljno da se kupaći osuši prirodno, ali tako što neće biti direktno izložen suncu. Naravno, cilj je da očuvate prvobitnu boju i sprečite da se istegne.
4. Obratite pažnju dok ste na plaži ili bazenu
Ponekad se dešava da nakon kupanja u moru ili bazenu poželimo da promenimo kostim, da se ne bi sušio na nama. Ako se prepoznajete u ovom ponašanju, onda kostim odložite u peškir ili mrežasti ceger. Razlog je jednostavan, a glasi da se plastična kesa pregreje i to kao rezultat ima brže habanje materijala. Naravno, ukoliko možete, odmah operite kostim i ostavite ga da se suši.
5. Pažljivo ga odložite na kraju sezone
Iako je naizgled čist, važno je da kostim na kraju sezone operete, i to u mašini ukoliko kao opciju imate delicate program, ili još jednom ručno. Kada se osuši po opisanom postupku, lepo ga savijte i spakujte u vrećicu, koju često dobijete pri kupovini. Ovim korakom sprečavate prodor vlage i prašine, i spremni ste za narednu sezonu.
Izvor: Harper’s BAZAAR España
Fotografije: Pinterest