Kako da uštedite na garderobi tako da se ne primeti?
Kriza s kojom smo se ove godine suočili snažno je pogodila sva područja naših života – uključujući, naravno, modu. U takvom trenutku mnoge žene odlučuju preispitati svoju garderobu i početi da štede na odeći. Potreba za dobrim izgledom, na poslu i svakodnevnici, je ogromna.
Izražavamo se kroz izgled, a jednostavno smanjenje potrošnje ne pomaže nam uvek da zadovoljimo svoju potrebu da izgledamo dobro. Prisilna potreba da se iste stvari nose mesecima ili godinama nije tako primamljiva perspektiva. Otkrivamo vam kako stvarno možete uštedeti na odeći kako ne biste naštetili svom stilu.
1. Napravite reviziju garderobera
Prvi korak je napraviti potpuni remont svoje garderobe. Pažljivo pogledajte sve što imate. Obratite pažnju na one komade koje ste najređe nosili – da li su vam potrebni i da li je potrebno da ih čuvate za bolja vremena? Osim toga, kvalitetna revizija nudi vam mogućnost da iznova sagledate stanje stvari. U tom procesu često se pojavljuju nove ideje o kombinacijima o kojima pre niste ni razmišljali. Sakupite stvari koje ne nosite u posebnu torbu, a one koje nosite složite, tako da bude pregledno.
2. Prodajte ono što vam nije potrebno
Kada ste razvrstali svu postojeću odeću i shvatili koje stvari u vašem ormaru ne rade, vreme je da ih se rešite. Postoje različite opcije – možete ih donirati u dobrotvorne svrhe ili ih preprodati, što je vrlo popularno, i uložiti prihod u nove, relevantnije odevne predmete za vas. Ne zaboravite da se u second-hand radnjama može pronaći puno zanimljivih stvari odličnog kvaliteta.
3. Ne kupujte jeftine stvari
Na prvi pogled može se činiti da kako biste uštedeli, morate kupiti stvari po povoljnoj ceni. Zapravo, istina je upravo suprotno. Što je stvar jeftinija, brže će postati neupotrebljiva. Budući da su temelj ormara i dalje vaše omiljene i najudobnije stvari, ako su lošeg kvaliteta, moraćete iznova da kupujete sličnu majicu, farmerke i pantalone. Na to ćete potrošiti mnogo novca u godinu dana.
Biće jeftinije ako uložite u skupu i kvalitetnu stvar koja odgovara vašem stilu i koja će vam dugo služiti. Da biste izračunali koliko se isplatila kupovina, potrebno je iznos podeliti s brojem puta kada ste je poneli. I što je rezultat niži, to je vaš izbor isplatljiviji.
4. Budite uredni
Nažalost, glavni neprijatelj kupoholičarske manije nije samo naša želja da stalno kupujemo nešto novo, već i naš neorganizovan ormar. Stoga, pre svega, pravilno organizujte prostor. Sve stvari razvrstajte po kategorijama. Nakačite odevne kombinacije za posao, slobodno vreme i večernje izlaske, a posebnu pažnju posvetite onim predmetima garderobe koji su prikladni za sve prilike– to su najisplativije stvari u vašem ormaru koje morate maksimalno iskoristiti.
5. Pratite popuste
Čak i ako je svetski poznati Black Friday i niz sličnih dana iza nas, mnogi brendovi redovno nude osetna sniženja – pogotovo na kraju sezone kada treba rasprodati stvari iz prethodnih kolekcija (među kojima se, naravno, uvek nalaze klasični, bezvremeni modeli).
Držite pri ruci popis stvari koje su vam stvarno potrebne kako ne biste preterali s kupovinom. Čim vidite lepe popuste u vašim omiljenim radnjama, proverite spisak i kupite potrebne artikle.
Izvor: Marie Claire Russia
Fotografije iz naslovnog kolaža: Tamara Bellis on Unsplash